ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W KLASIE III B

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Choć kiedyś były świętem, które obchodziły wyłącznie panny, dzisiaj bawią się wszyscy niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że wróżba to zabawa i traktować ją trzeba z przymrużeniem oka.

30 listopada w klasie III b odbyły się andrzejkowe zajęcia, podczas których uczniowie poznali tradycyjne polskie zwyczaje ludowe związane z ,,Andrzejkami”. Wprowadzeniem do zajęć była prezentacja. Uczniowie dowiedzieli się, skąd się wzięła tradycja „Andrzejek” i jak je obchodzili nasi przodkowie m.in. z fragmentu wykładu Pani dr Marioli Tymochowicz z Zakładu Kultury Polskiej UMCS, która opowiedziała jak dawniej w polskiej tradycji obchodzono wieczór andrzejkowy.

Tego dnia, sala lekcyjna zamieniła się na chwilę w tajemniczą ,,komnatę wróżb”. Podczas wspólnej zabawy, wywróżono przyszłe zawody, sympatie oraz nadchodzące szczęśliwe dni. W wielkim napięciu każdy kręcił butelką, by wylosować „coś” tajemniczego i wesołego. Wśród wróżb nie zabrakło także przekłuwania serc z imionami i wyścigu butów.

Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości i uśmiechu, każdy mógł wyczarować dla siebie piękną przyszłość i oderwać się choć na chwilę od rzeczywistości, przenosząc w świat marzeń i fantazji.

Żaneta Kurzawska

 

Może Ci się również spodoba