MARIA KONOPNICKA PATRONKĄ ROKU 2022
MARIA KONOPNICKA PATRONKĄ ROKU 2022
uhonorowaną przez Sejm Rzeczpospolitej Polski jako ,,wybitna postać polskiego pozytywizmu mająca niepowtarzalny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości narodowej’’. W maju 2022 roku mija 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej, uważanej za uwrażliwioną artystycznie i społecznie autorkę wielu nowel, wierszy i baśni dla dzieci. Jej imieniem nazywane są szkoły, ulice i ważne instytucje państwowe.
Pisarka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Dzieciństwo i młodość Maria Wasiłowska spędziła w Kaliszu. W wieku dwudziestu lat została żoną ziemianina Jarosława Konopnickiego i zamieszkała w modrzewiowym dworku w Bronowie. Po upadku powstania styczniowego przeniosła się z rodziną do Warszawy, gdzie rozpoczęła samokształcenie, ale także podjęła pracę bajkopisarski i publicystki oraz korepetytorki. W obawie przed popowstańczymi represjami często zmieniała miejsca zamieszkania. Zwiedzając europejskie miasta trafiła do Wiednia, Paryża i Drezna. Przez kilka miesięcy 1893 roku gościła również w Lublinie, o którym zachowała niezwykłe wspomnienia:
,,Godziny ciche i dnie zadumane
Miałam w tym pięknym starym grodzie.
Różaność zorzy biła mi tam w ścianę,
Jaskółczym skrzydłem nakrytą o wschodzie.’’
Najszerszym echem społecznej działalności Marii Konopnickiej rozeszła się pomoc pisarki w zorganizowaniu protestu przeciw germanizacji dzieci polskich we Wrześni 1902 roku, czego wyrazem był jej najsłynniejszy wiersz, ,,Rota’’:
,,Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy,
Polski my naród, polski ród.
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!(…)’’
Po trzydziestu latach tułaczki, w 1903 roku pisarka osiadła na stałe w żarnowieckim dworku na Podkarpaciu, który otrzymała w darze od narodu polskiego w dowód wdzięczności za niebywały talent pisarski poświęcony sprawom narodowym i społecznym.
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie została przygotowana wystawa poświęcona tej wszechstronnie uzdolnionej artystce, czerpiącej natchnienie z polskiej kultury ludowej, romantycznej tradycji i codziennego życia. Autorami prac plastycznych byli uczniowie klasy 7 „b”: Daria Żytar, Marika Pożarowszczyk i Bartosz Horwat. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą i utworami literackimi Marii Konopnickiej.
Jadwiga Korzeniewska