UDZIAŁ UCZNIÓW KLASY 7″B” W OBCHODACH ŚWIĘTA CHRZTU POLSKI

Dzień 14 kwietnia został ustanowiony świętem państwowym jako Święto Chrztu Polski mocą ustawy Sejmu RP z 22 lutego 2019 r. Dzień upamiętnia chrzest Polski datowany na 14 kwietnia 966 r. przyjęty przez księcia Mieszka I, za sprawą którego nasz kraj został włączony w krąg kultury zachodnioeuropejskiej.

Dnia 21 kwietnia uczniowie klasy 7b wzięli udział w obchodach tego święta zorganizowanych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczyli w konferencji pt. „Chrzest Polski i jego znaczenie w dziejach narodu i państwa”, którą otworzył wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Prelegenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej omawiali zagadnienia: „Chrześcijaństwo w dziejach narodu i państwa polskiego”, „Chrześcijaństwo – miejsce, czas, przebieg – w historiografii polskiej”, „Polacy w świecie wobec Sacrum Poloniae Millennium”. Historycy podkreślili, że chrzest księcia Mieszka I był przełomowym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego, ponieważ został uznany za symboliczny początek polskiej państwowości oraz chrześcijaństwa w Polsce. Miał także doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe.

Izabela Szczypień

 

Może Ci się również spodoba