NIESAMOWITA LEKCJA PRZYRODY W KLASIE 2″B”

Olbrzymi ślimak afrykański to bliski kuzyn europejskiego winniczka, jednak ślimaki z gatunku Achatina mają  muszle, które mogą osiągać rozmiary nawet do 30 centymetrów, a ich waga może przekraczać pół kilograma. Na lekcji przyrody gościliśmy mamę Wiktorka, która przyniosła piękny okaz ślimaka afrykańskiego z rodzaju Achatina. W naturze zamieszkuje on mokradła i tropikalne lasy położone wzdłuż wybrzeża Afryki, jest to także największy przedstawiciel gatunku występującego na naszej planecie. Nazwa “Achatina”, która wywodzi się od greckiego słowa “achates” oznaczającego agat, nawiązuje do bursztynowego koloru muszli ozdobionej ciemniejszymi pasami. Muszla ślimaka afrykańskiego może osiągać rozmiary przekraczające 30 cm, co czyni z Achatina prawdziwego olbrzyma wśród mięczaków. Ślimaki afrykańskie można hodować w szklanych zbiornikach zabezpieczonych pokrywką, w których zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Achatiny potrzebują lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża, dzięki któremu nie odwadniają się szybko i nie mają problemów z muszlą. We wnętrzu zbiornika warto ułożyć kawałki drewna, kory czy kilka glinianych doniczek, w których ślimak afrykański będzie mógł się ukryć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ślimaki z gatunku achatina żyją od trzech do pięciu lat, ale zdarza się, że niektóre osobniki dożywają nawet dziewięciu lat.

W naturalnym środowisku olbrzymi ślimak afrykański zjada fragmenty różnych roślin. Jego dieta obejmuje przede wszystkim owoce i warzywa, ale można podawać mu również kiełki, suchą karmę dla gryzoni, płatki owsiane, otręby pszenne czy odtłuszczone mleko w proszku. Chociaż ślimak afrykański jest mało wybredny i tak naprawdę zje wszystko, to warto urozmaicać jego jadłospis o nowe smaki, np. owoce – jabłka, gruszki, banany, winogrona, arbuzy, truskawki, melony, a także zioła – miętę czy bazylię.

Bardzo dziękujemy Pani Sylwii, mamie Wiktorka, za ciekawą i cenną lekcję przyrody, w której mogliśmy uczestniczyć.

 Izabela Trancygier

Może Ci się również spodoba