WIELCY WYNALAZCY

Uczniowie klasy III b na przełomie kwietnia i maja wykonali projekt edukacyjny ,,Wielcy wynalazcy’’, w którym przedstawili sylwetki naukowców i wynalazców, historie ich największych odkryć oraz ciekawostki i zagadki związane z tym tematem.

Na początku projektu, uczniowie podzieleni na grupy wyszukiwali w różnych źródłach potrzebne informacje, próbowali wyjaśnić:

  • Czym jest odkrycie, a czym – wynalazek?
  • Komu i w jaki sposób wynalazki ułatwiają życie?
  • W jaki sposób wpływają na świat przyrody?

Podczas realizacji projektu uczniowie m.in.:

  • omówili lekturę „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek,
  • poznali sylwetkę Alfreda Nobla oraz sylwetki polskich noblistów (każdy uczeń samodzielnie przygotował prezentację multimedialną na ten temat),
  • wcielili się w wynalazców, wykonując podczas zajęć technicznych własne wynalazki z wykorzystaniem surowców wtórnych,
  • wcielili się w ekologicznych projektantów mody, przygotowując pokaz pt: „Recykling Moda” z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Realizacja projektu została zakończona wycieczką do Muzeum Wsi Lubelskiej, podczas której uczniowie uczestniczyli w lekcji edukacyjnej nt. „Od łuczywa do żarówki”. Dzięki wycieczce, dowiedzieli się jak dawniej oświetlano wnętrza domów, zanim zaczęto używać prądu, zwiedzili Skansen, obejrzeli stare chałupy z XIX w. i początku XX w. Byli też w dworku ziemiańskim oraz  w sklepie z XIX w.

Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie poszerzyli i uporządkowali wiedzę zdobytą podczas realizacji projektu. Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na wspólną integrację. Z pomocą rodziców zostało zorganizowane ognisko z pysznymi kiełbaskami. Wszyscy zadowoleni wrócili do Szkoły.

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba