DZIEŃ DZIECKA Z INSTYTUTEM PAMIĘCI NARODOWEJ

Z okazji obchodzonego  1 czerwca, Dnia Dziecka w siedzibie Instytutu Pamięci w Lublinie przygotowano szereg historycznych atrakcji zadedykowanych dla dzieci i młodzieży,  pod  hasłem – „IPN Młodych.

Dzieci i młodzież miały okazję w niecodzienny sposób zapoznać się z historią. Sale wykładowe, parkingi, dziedziniec, księgarnia IPN-u były otwarte dla młodzieży i w każdym z tych miejsc, czekały na uczniów inne atrakcje.

Uczniowie klasy 3b poznali m.in. polskie umundurowanie, działania, które podejmowali polscy żołnierze w czasie trwania oraz po II wojnie światowej, zobaczyli broń szlachty polskiej z XVII wieku, ubiór polskiego partyzanta z lat 1942-1956 oraz codzienność młodych w PRL, kroniki filmowe , bajki , zabawki , książki. Hitem okazały się gry komputerowe z początków lat 90-tych – jak się okazuje – interesujące także po 30 latach.

Uczniowie wzięli także udział w zespołowej grze przygodowej, odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu, księgarni IPN (tzw. pokoju zagadek). Podzieleni na dwie drużyny mieli rozwiązać zagadkę – poznać tożsamość polskiego pilota pochodzącego z Lublina, służącego w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF). Zadanie nie należało do najłatwiejszych, drużyny musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale sprytem i umiejętnością współpracy, ponieważ cała zabawa rozgrywana była na czas. Walizka zamknięta na szyfr, pudełka zamknięte na kłódki, lusterko, lupa to tylko cześć przedmiotów, które otrzymała każda z drużyn. Aby rozwikłać zagadkę, drużyny musiały wykonywać kolejne zadania, rozwiązywać łamigłówki, prowadzące do kolejnych wskazówek, wykorzystując przy tym przedmioty, które otrzymali na początku gry. Obie drużyny wspaniale poradziły sobie z zadaniami, sekundy dzieliły każdą z nich od odkrycia tajemnicy i niemal jednocześnie, każdej drużynie  udało się otworzyć walizkę z szyfrem, kryjącą ostatnią podpowiedź. Prowadząca całą grę, uznała więc obie drużyny za  zwycięskie. Wszyscy uczniowie szczęśliwi i w dobrym nastroju wrócili do Szkoły.

Żywe spotkanie z historią, jak to zorganizowane przez lubelski IPN, było ciekawą i cenną lekcją historii dla uczniów, która na pewno na długo zostanie u nich w pamięci.

Żaneta Kurzawska

 

Może Ci się również spodoba