LUBLIN – NASZE MIASTO

 W środę 08.06.2022 r. uczniowie klasy 5a od Wzgórza Zamkowego rozpoczęli swoją długo wyczekiwaną wycieczkę. Tam spotkaliśmy panią przewodnik, która z wielką pasją opowiadała nam historię Lublina. Jak się okazało pani przewodnik w dawnych czasach była nauczycielką naszej Szkoły. Uczniowie mieli również okazję do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu znajomości historii i legend związanych z naszym miastem. Z Zamku ruszyliśmy w stronę Starego Miasta, które jest wizytówką i chlubą Lublina. Przechodziliśmy obok najpiękniejszych lubelskich kamienic, podziwiając zdobienia elewacji i słuchając historii związanych  z poszczególnymi  budynkami. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudził, znajdujący się za wieżą Trynitarską tzw. kamień nieszczęścia i legenda z nim związana. Zwiedzającym zaleca się dla pewności nie dotykać głazu, jednak nie wszyscy uczniowie mogli się powstrzymać.  Przy ulicy Złotej weszliśmy do przepięknej Bazyliki pw. św. Stanisława, a ostatnim punktem zwiedzania była Archikatedra Lubelska. Po kilku godzinach spaceru młodzież zakupiła solidne porcje lodów i ruszyliśmy w kierunku Placu Litewskiego. Tam przez chwilę zatrzymaliśmy się przy wyjątkowej instalacji, jaką jest Portal – lubelsko-wileński projekt, który umożliwia w czasie rzeczywistym obserwowanie i interakcję pomiędzy mieszkańcami Lublina i Wilna. Ponieważ była pora obiadowa, to wyruszyliśmy na mały posiłek do strefy gastronomicznej najbliższego centrum handlowego. Do Szkoły wszyscy wrócili zmęczeni, ale uśmiechnięci.

Sylwia Woźniak
Karina Kołbuś

 

Może Ci się również spodoba