KLASA 2″C” W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ

27 października uczniowie klasy 2 „c” odwiedzili Muzeum Wsi Lubelskiej – jeden z największych skansenów w Polsce, który prezentuje kulturową różnorodność Lubelskiego i w sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
Muzealna ekspozycja jest podzielona na dwa sektory: dworski oraz miasteczkowy. Centralnym obiektem sektora dworskiego jest położony w sercu skansenu XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna, otoczony malowniczym ogrodem oraz wiatrak z Zygmuntowa – pierwszy obiekt przeniesiony do muzeum.
Natomiast sektor miasteczkowy jest modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Mieliśmy okazję zobaczyć tam  m.in. zakład fryzjerski, sklep żelazny, kuchnię żydowską, pocztę, trafikę, piwiarnię oraz dom burmistrza.
Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi, wpisane w odtworzone wnętrza, które dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty mogliśmy odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w muzeum stała się okazją do wyjątkowej podróży duchowej oraz bliskiego spotkania z materialną przeszłością naszego regionu.

Emilia Mańka

Może Ci się również spodoba