OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LUBLINIE #szkołaDoHymnu

#szkołaDoHymnu

10 listopada 2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego przeprowadzone zostały liczne działania z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, których efekty zostały zaprezentowane podczas uroczystości z udziałem społeczności Szkoły oraz honorowych Gości.

Pan Prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił prelekcję na temat drogi Polaków do niepodległości, wskazując wybitne postaci historyczne, które przyczyniły się do odzyskania wolności. Jednocześnie Pan Profesor podkreślił, jak ważna jest pamięć o przeszłości i jej kultywowanie przez młode pokolenie.

Następnie uczniowie klas pierwszych zaprezentowali program artystyczny z elementami dramy, recytacji oraz śpiewu, ukazujący drogę Polaków do odzyskania niepodległości oraz próbę odpowiedzi na pytanie,  co oznacza „bycie patriotą w czasach współczesnych”. Z kolei uczennice klasy 4b przedstawiły poruszającą choreografię do utworu zatytułowanego „Taniec flagi” w kostiumach  z dominującą biało – czerwoną kolorystyką.

Uczniowie klas IV – VIII zaprezentowali montaż słowno – muzyczny nawiązujący do historii Polski w czasach dążenia do niepodległości. Przedstawiono okolicznościową poezję z okresu romantyzmu, Młodej Polski, XX – lecia międzywojennego oraz współczesności. Uroczystość uświetnił także występ chóru szkolnego, który wraz ze wszystkimi zgromadzonymi wykonał najważniejsze utwory legionowe: „Wojenko, wojenko” „My, Pierwsza Brygada” „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”.

O godz.11.11 nastąpiło uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji ministerialnej „Szkoła do hymnu”, w której społeczność  SP nr 1 bierze udział rokrocznie.

Na zakończenie Pani Dyrektor Iwona Pańpuch podziękowała serdecznie wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego wspaniałego i kształcącego wydarzenia, podkreślając wagę wychowania patriotycznego w życiu każdego młodego człowieka. Przypomniała także, iż wychowanie patriotyczne jest priorytetem w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego. Jednocześnie pogratulowała uczniom godnej postawy patriotycznej, wyrażającej się w pięknym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz podkreśleniu wagi dzisiejszego dnia galowym strojem.

Może Ci się również spodoba