SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W LUBLINIE PAMIĘTA O BOHATERACH NARODOWYCH
21 października 2022 roku – jak co roku – uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających martyrologię Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych do łagrów NKWD w Borowiczach (Związek Sowiecki).
Na Skwerze Borowiczan, przy pomniku „Dla pamięci… ku przestrodze”, którym opiekuje się młodzież naszej Szkoły, odbyła się podniosła uroczystość z ceremoniałem wojskowym w obecności pocztów sztandarowych, z udziałem lokalnych władz. Obecni wysłuchali okolicznościowych wystąpień, Apelu Pamięci, byli także świadkami salwy honorowej. Pani Dyrektor Iwona Pańpuch, której towarzyszyli uczniowie, złożyła w imieniu społeczności szkolnej wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicze na znak trwałej pamięci o bohaterach.
Następnie uczestnicy spotkania zgromadzili się przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie przy Dębie Pamięci oraz Obelisku, upamiętniającym żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych w listopadzie i grudniu 1944 roku z Lublina do łagru w Borowiczach. Pani Dyrektor Iwona Pańpuch w swoim wystąpieniu zwróciła się do przybyłych, przypominając patriotyczną postawę, godne podziwu dokonania młodych Polaków w trakcie II wojny światowej i niemieckiej okupacji oraz późniejsze cierpienia, które spotkały najlepsze Córy oraz najlepszych Synów Polski z rąk drugiego okupanta – Sowietów. Potem wspomniała okoliczności posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia granitowego Memoriału ku czci Borowiczan – Sybiraków w dniu 17 października 2009 roku. Następnie Pani Dyrektor scharakteryzowała działalność społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, poświęconą upamiętnieniu czynów oraz martyrologii żołnierzy – obrońców Kraju. Podkreśliła, iż pełnienie roli strażników pamięci o Borowiczanach – Sybirakach napełnia nas dumą, a fakt, że poprzez kontakt z dokonaniami narodowych bohaterów realizujemy misję wychowania patriotycznego – jest dla społeczności szkolnej zaszczytem. Podsumowaniem tej części obchodów było złożenie wiązanki przed Obeliskiem Borowiczan, ponownie nieustającą pamięć o patriotach symbolizowały płonące znicze.
Po zakończeniu tej części uroczystości, zgromadzeni udali się do Kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie wzięli udział we Mszy świętej, odprawianej w intencji żyjących i zmarłych żołnierzy AK, BCh, NSZ – więźniów NKWD oraz ich rodzin. Podsumowaniem udziału społeczności szkolnej w tegorocznym upamiętnieniu bohaterów narodowych Borowiczan – Sybiraków była okolicznościowa prezentacja poetycko – muzyczna, przygotowana i zaprezentowana przez uczniów SP1, złożona z autorskich tekstów i pieśni.
Podsumowaniem tego dnia, bogatego w wydarzenia i działania patriotyczne, mogą być słowa Pani Dyrektor Iwony Pańpuch, skierowane do mlodzieży:
„Drogie uczennice, drodzy uczniowie!
Podstawową powinnością każdego Polaka jest pamięć o tych wszystkich, dzięki którym mamy możliwość uczyć się, kształcić, pracować i realizować swoje marzenia. Ich postawy i dokonania będą zawsze dla nas współczesnych wzorem i drogowskazem. Naszym obowiązkiem jest także poznawanie przeszłości oraz refleksja nad przebiegiem i konsekwencjami wydarzeń narodowych. Znajomość ojczystej historii pozwala nie tylko uświadomić sobie, co stanowi podstawę polskości, ale też jak należy postępować, by uniknąć tragicznego losu minionych pokoleń.”