WARSZTATY GARNCARSKIE W KLASIE 1C

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku w klasie 1c odbyły się warsztaty z garncarskie. Celem zajęć było przybliżenie historii garncarstwa oraz twórcza praca manualna.

Zawód garncarza to jeden z najstarszych zawodów rzemiosła i rękodzieła. Polega ono na formowaniu, a następnie wypalaniu z gliny naczyń codziennego użytku. Dzieci  podczas zajęć dowiedziały się m.in. z czego powstaje glina i dlaczego naczynia gliniane są coraz rzadziej spotykane, dowiedziały się także, że przygotowanie tego surowca to bardzo ciężka i żmudna praca.  Podstawowym materiałem garncarskim jest pospolita glina. W pracy z gliną najważniejszym narzędziem są nasze dłonie. Dodawanie wody zmienia konsystencję gliny. Wykonany przedmiot musi wysychać powoli, czasem do dwóch tygodni. Następnie wysuszony przedmiot wypala się w temperaturze 750 – 1000 stopni Celsjusza.

Każdy uczeń pod okiem wykwalifikowanego garncarza miał możliwość pracy na kole garncarskim i samodzielnego wykonania glinianego naczynia.

Uczniowie wykonali piękne upominki dla mam z okazji ich święta.  Pod kierunkiem prowadzącego zajęcia dzieci zrobiły miseczki w kształcie serca. Wszyscy pracowali dokładnie, starannie i pomysłowo.

Warsztaty sprawiły wszystkim uczniom ogromną radość a przy okazji rozwinęły ich sprawność manualną.

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba