Przyczyny wad wymowy

Rozwój mowy dziecka przebiega etapami, wg L. Kaczmarka w rozwoju mowy wyodrębnia się cztery okresy :

– okres melodii (0-1)

-okres wyrazu (1-2)

-okres zdania (2-3)

-okres swoistej mowy dziecięcej (3-7)

Dzieci sześcioletnie powinny już wymawiać wszystkie głoski prawidłowo. Okres rozwoju mowy do 7 roku życia powinien być już zakończony.

Wady wymowy, które najczęściej występują u dzieci w wieku szkolnym dotyczą nieprawidłowej artykulacji głosek. Przyczyną wad wymowy są bardzo często nieprawidłowości w budowie aparatu artykulacyjnego. Częstym problemem jest zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe,  pojawia się wówczas niemożność normatywnej realizacji głosek (najczęściej są to głoski szeregu syczącego, szumiącego oraz głoska r), co prowadzi do ich deformacji. Nieprawidłowa budowa dotyczy także uzębienia (wady zgryzu, brak zębów). Należy jednak pamiętać, że dzięki zdolnościom kompensacyjnym organizmu ludzkiego nie wszystkie wady zgryzu będą prowadzić do nieprawidłowej wymowy. Problemy z funkcjonowaniem słuchu mogą być także przyczyną powstawania wad wymowy. Dotyczy to zarówno słuchu fizjologicznego jak i fonemowego. Jeśli dziecko nie mówi, lub mówi bardzo niewyraźnie warto jest zbadać mu słuch. Kolejną przyczyną powstawania wad wymowy mogą być nieprawidłowe wzorce w otoczeniu. Jeśli dziecko ma w najbliższym środowisku osobę z wadą wymowy, może ono nabyć nieprawidłowy wzorzec prezentowany przez tą osobę.

Wady wymowy mogą mieć odbicie w piśmie, wówczas ważne jest, aby terapia dotyczyła nie tylko wymowy, ale także pisma. Dla dziecka z wadą wymową prawidłowa analiza i synteza wyrazowa jest w znacznym stopniu utrudniona, często słyszymy „dziecko jak mówi tak pisze.”  Nie wszystkie wady wymowy będą skutkowały trudnościami w czytaniu i pisaniu, najczęściej jest to spowodowane zastępowaniem jednej głoski przez drugą. W przypadku deformacji głosek, takie trudności zazwyczaj się nie pojawiają. Dzieje się tak dlatego, że podczas pisania dziecko cicho wypowiada poszczególne głoski, lub wykonuje odpowiednie dla nich bezgłośne ruchy artykulacyjne.

Należy pamiętać, że terapia nie ma miejsca wyłącznie w gabinecie podczas zajęć logopedycznych. Skuteczność terapii uzależniona jest od współpracy logopedy z rodzicami, wówczas terapia przynosi pożądane rezultaty.

Logopedia jako samodzielna dyscyplina wiedzy osadzona jest między kompetencjami lekarza, pedagoga oraz psychologa. Czym więc się zajmujemy? Głównym zadaniem logopedów jest diagnozowanie stanu rozwoju mowy oraz kompetencji komunikacyjnych na różnych etapach rozwoju człowieka, a następnie prowadzenie terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów. Rozwój mowy dziecka zależny jest od wielu czynników i przebiega on etapami. Nie u wszystkich dzieci przebiega on jednakowo, dlatego w logopedii bardzo ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Jak wygląda praca logopedy w szkole?

Od września prowadzone są badania przesiewowe, które mają na celu zakwalifikowanie na terapię uczniów z zaburzeniami mowy. Następnie pracujemy w starannie dobranych grupach utworzonych wg. kryterium wad wymowy oraz wieku dzieci, a także na zajęciach indywidualnych na które kwalifikowane są dzieci ze szczególnymi potrzebami.  Terapia logopedyczna dostosowywana jest do indywidualnych  potrzeb dzieci. Dbamy także o atrakcyjność zajęć stosując różne metody i formy pracy.

Należy pamiętać, że gwarancją sukcesów w terapii jest współpraca z rodzicami, którzy codziennie wspomagają oddziaływania logopedyczne poprzez regularne ćwiczenia w domu, utrwalające wykonaną pracę na zajęciach, dlatego serdecznie zapraszam na konsultacje, które odbywają się w wyznaczonych terminach.

Godziny pracy logopedy szkolnego:

Poniedziałek  1130-1500

Środa  1130-1500

mgr Weronika Wojtysiak

„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.

(z książki Jak kochać dziecko. Prawo dziecka do szacunku

)