mgr Karolina Soroka
nr tel.: 81 744 46 87
pokój: 41
Godziny pracy psychologa szkolnego:
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
8 – 12 | 9.30 – 13.30 | 9.30 – 14.30 | 10.30 – 14.30 | 8 – 11 |
Działania psychologa:
- prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów,
- diagnozowanie sytuacji wychowawczych w oddziale przedszkolnym i szkole;
- udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
- podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
- minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania;
- pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Nowy rok szkolny 2020/2021 w dobie pandemii
Początek roku to czas wprowadzenia zmian w szkole. Rzeczy już nie są takie, jakie były kiedyś. By zachować bezpieczeństwo, musimy przestrzegać odpowiednich procedur szkolnych opracowanych zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS. Po tak długiej przerwie, dla wielu jest to czas obaw, ale jednocześnie czas radości. W końcu można zobaczyć swoją najlepszą koleżankę i porozmawiać ze swoim przyjacielem. Na szczęście, nowa rzeczywistość nie sprawia, że przestajemy się śmiać i cieszyć się ze wspólnych rozmów. Razem, mimo dystansu społecznego, możemy przeciwdziałać wirusowi. Nasze grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, by razem z Wami cieszyć się z powrotu do Szkoły. Pomóż nam, stosując się do tych zasad:
Będąc, jako ludzie, istotami społecznym, praktycznie nie możemy w 100% odizolować się od kontaktów z innymi, rodzice chodzą do pracy, każdy robi zakupy spożywcze. Jednak stosowanie tych środków profilaktyki znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem. Ważne, abyśmy motywowani dobrem własnym i wspólnym, zatroszczyli się o zdrowie swoje, najbliższych oraz całego społeczeństwa. Żyj radośnie, ciesz się pobytem w szkole, ale dbaj o swoje zdrowie! Razem jest łatwiej!
Chcesz porozmawiać?
Być wysłuchany?
Zapraszam!
Uczniu, przyjdź do psychologa, gdy:
- jesteś samotny, czujesz, że nikt Cię nie rozumie,
- masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej,
- chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
- chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,
- masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić,
- przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
PAMIĘTAJ !
NIE JESTEŚ SAM ZE SWOIM PROBLEMEM.
PRZYJDŹ !
POSTARAM SIĘ CI POMÓC
Rodzicu, zwróć się do psychologa szkolnego, gdy:
- niepokoi Cię zachowanie dziecka,
- chcesz porozmawiać o dziecku i Waszych relacjach,
- potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
- masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić,
- szukasz pomocy.
Drodzy Rodzice,
w tym roku nasza Szkoła kontynuuje realizację programu „Jedz z głową”. Jest to program profilaktyki prozdrowotnej realizowany przez Fundację Medicover na zlecenie i na podstawie umowy z Urzędem Miasta Lublin. Głównym celem jest ocena stanu zdrowia jego uczestników, a także zaangażowanie uczniów, rodziców/opiekunów, a także nauczycieli, w tematykę zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. Program obejmuje:
- Badania bilansowe w klasach I – III
- Pomiar masy ciała
- Pomiar ciśnienia
- Test wydolnościowy
- Webinaria
- Dla dzieci, m.in.: piramida żywieniowa, czytanie etykiet
- Dla rodziców, m.in.: zasady zdrowego żywienia w czasie koronawirusa, w jakie produkty należy się zaopatrzyć w razie kolejnego lockdownu
- Warsztaty dla kucharzy, intendentów, firm cateringowych
- Konkurs plastyczny
Zapewniamy Państwa, że wszystkie badania będą przeprowadzone w odpowiednich warunkach, po wcześniejszej dezynfekcji pomieszczenia.
Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie koronawirusa?
Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Kilka wskazówek w jaki sposób można zadbać o siebie i bliskich w tym trudnym czasie:
- Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój
Dostosuj liczbę i rodzaj informacji o epidemii do Twojego samopoczucia i potrzeb. Niektóre informacje mogą poprawić Twój nastrój – spróbuj je odnaleźć i wykorzystać w budowie odporności psychicznej Twojej i osób w Twoim otoczeniu w tym trudnym dla wszystkim czasie.
- Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób
Można to zrobić np.: przez telefon czy wideokonferencję. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami. Budowaniu więzi sprzyja regularny kontakt np. o stałej określonej porze.
- Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
Aktywność fizyczną dobierz tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu. Możesz skorzystać z zestawów ćwiczeń dostępnych online
- Dbaj o swoje zdrowie fizyczne – odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen
Wykorzystaj okazję, by zetrzeć kurze z książki kuchennej.
- Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji
Zaplanuj aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie. Może to być np.: czytanie, gotowanie, oglądanie filmów, wiosenne porządki. Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty
- Postaraj się utrzymywać stały plan dnia
Chociaż przebywanie w domu może być czasem odpoczynku od codzienności, unikaj długiego leżenia w łóżku i rozregulowania rytmów okołodobowych.
- Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu
Jeśli musisz wyjść z domu np. do pracy, skoncentruj się na działaniach, które możesz podjąć w celu ograniczenia ryzyka zakażenia (mycie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz niedotykanie innych ludzi).
- Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek
Unikaj takiego sposobu rozwiązywania problemów. Wpłynie to negatywnie na Twój stan psychofizyczny. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, uzależnienie może pozostać z Tobą na długie lata. Zamiast tego postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób – przez uprawiany w pojedynkę sport, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi (telefon, internet) i inne aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.
W okresie kwarantanny dbaj o siebie na wszystkie możliwe sposoby – jedz zdrowo i różnorodnie, myj ręce, wietrz często mieszkanie. Pij dużo wody, wysypiaj się i odpoczywaj, zachowaj też aktywność fizyczną. Nie przegrzewaj się, pracuj nad zdrowymi nawykami – gdy skończy się czas pandemii, będziesz mógł normalnie i w pełnym zdrowiu wrócić do swoich obowiązków.
[Na podstawie gov.pl/koronawirus]
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
Szkoła prowadzi pomoc psychologiczno – pedagogiczną dla uczniów. Jest ona udzielania przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z dziećmi. Jest nieodpłatna i dobrowolna. Udzielają jej przede wszystkim wychowawcy, nauczyciele i specjaliści, a w szczególności psycholog, logopeda, doradca zawodowy i terapeuta pedagogiczny. Prowadzimy:
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
Dla kogo: uczniowie mający trudności w nauce w szczególności w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego.
Prowadzący: nauczyciele, wychowawcy
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Dla kogo: uczniowie z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
Prowadzący: terapeuta pedagogiczny
Zajęcia logopedyczne
Dla kogo: uczniowie z zaburzeniami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę.
Prowadzący: logopeda
Trening Umiejętności Społecznych
Dla kogo: uczniowie z trudnościami w procesie kształtowania się umiejętności społecznych
Prowadzący: psycholog, terapeuta pedagogiczny
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne
Dla kogo: uczniowie przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym lub posiadający trudności w sferze emocjonalnej
Prowadzący: psycholog
Warsztaty, porady i konsultacje
Te formy pomocy prowadzą nauczyciele i specjaliści.