Uczeń z pasją

Mikołaj Studziński, 16 lat

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Sport ten zaszczepiła we mnie moja ciocia, od czasu do czasu brała mnie do stajni. Byłem jeszcze wtedy małym urwisem, więc nie przypuszczałem, że te sporadyczne wizyty zamienią się w coś,  bez czego nie wyobrażam sobie nawet jednego dnia. Codzienna wieczorna wizyta w stajni daje mi spokój oraz ukojenie. Czuję wtedy bicie serca poszczególnych koni. Gdy się dobrze przypatrzymy, w oczach koni można zobaczyć ich duszę, ponieważ właśnie tam jest taka głębia, taka delikatność oraz miłość do nas, jakiej czasem trudno szukać u ludzi. Wiele osób uważa konie za niebezpieczne oraz głupie, prawda jest zgoła inna, te stworzenia są tak samo inteligentne jak my, ludzie. Nie są niebezpieczne, jeżeli my nie wymusimy na nich samoobrony. Jeżeli człowiek zyska zaufanie konia, razem mogą tworzyć przepiękną parę, będą wielkimi przyjaciółmi, razem mogą zdziałać cuda, pokazywać innym, że do sukcesu dochodzi się tylko ciężką pracą oraz spokojem. Ostatnie pół roku mojego życia to całkowity przemiana. Z poziomu rekreacji przeszedłem na treningi stricte sportowe. W zaledwie pół roku pod okiem doświadczonego trenera zdobyłem tytuł mistrza województwa, a 2 miesiące później zdałem licencję na skoki powyżej jednego metra. (Licencja to coś w rodzaju prawa jazdy).

Antek Bielak, 16 lat

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Pasja historyczna zaczęła się u mnie już w wieku 6 lat, kiedy tata opowiedział mi o moim pradziadku. Byłem i do tej pory jestem zafascynowany okresem II wojny światowej. Od maja 2018 roku jestem członkiem Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, w której odtwarzamy sylwetki żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Grupa upamiętnia sylwetki żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Ja odtwarzam sylwetkę ułana 15 pułku ułanów poznańskich, który był pułkiem rozpoznawczym 5 Kresowej Dywizji Piechoty. W maju 2019 roku  wziąłem udział w uroczystościach z okazji 75. Rocznicy bitwy o Monte Cassino. Spotkanie ludzi, którzy oddali swoje najlepsze lata życia dla swojej ojczyzny, jest dla mnie najlepszą lekcją historii.

 

Kacper Wasil-Pytka, lat 15

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Jak każdy chłopak, dla którego piłka nożna jest czymś wyjątkowym, marzę o tym, aby grać na boiskach całego świata. Dlatego wytrwale rozwijam swoje zainteresowania, uczę się, abym był jeszcze lepszy. Mam nadzieję, że moje zaangażowanie i ciężka praca zostaną w przyszłości docenione i spełnią się moje marzenia. Moim największym osiągnięciem jest powołanie na Letnią Akademię Młodych Orłów oraz dojście do ćwierćfinałów na nieoficjalnych Mistrzostwach Polski U-14 NIKE PREMIUM CUP. Obecnie gram w Centralnej Lidze Juniorów Młodszych – najwyższej klasie rozgrywkowej w tym wieku.

 

Oliwia Chmiel, lat 15

uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moja przygoda z jazdą konną trwa już 7 lat. Zainspirował mnie przyjaciel mojego dziadka, który posiadał swoją stajnię naprzeciwko rodzinnej restauracji. Dzięki tej pasji, naprawdę bardzo wymagającej, nauczyłam się cierpliwości, empatii i pewności siebie, ale przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i innych. Jeżdżę amatorsko, ale bardzo lubię ten sport. Już wieku 14 lat byłam szczęśliwą posiadaczką pierwszego majestatycznego zwierzęcia, przeszliśmy razem wiele wzlotów i upadków, uczyliśmy się wzajemnie. Więź z koniem to coś niesamowitego.

Marta Gustaw, lat 15

uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Gdy miałam 8 lat, zaczęłam interesować się modą i szyciem. Przez pierwsze 4 lata samodzielnie projektowałam i szyłam różne ubranka dla lalek. Z każdym nowym projektem dopracowywałam szczegóły, uczyłam się nowych technik szycia.

Dzisiaj, oprócz kontynuowania tworzenia mody laleczkowej, projektuję i szyję także ubrania dla ludzi: dla siebie, rodziny, koleżanek. Kocham to i nie wyobrażam sobie, że w dorosłym życiu mogłabym robić coś innego. Szycie to moja pasja, spełnienie marzeń, moje życie. Kto wie, może za 10 lat moje ubrania będziecie mogli kupić w H&M?

Wiktor Małecki, lat 14

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

W roku 2009 swoja pasją zaraził mnie brat, który  jako pierwszy w rodzinie zaczął jeździć na motorze. Uprosiłem tatę, żeby mi kupił motocykl – ktm 50. I tak się zaczęło… Treningi to dla mnie wielka przyjemność, ale też bardzo, bardzo ciężka praca. Taki wysiłek daje efekty. W 2013 roku zdobyłem tytuł 2 Vice-mistrza Polski (klasa mx 65), a rok później tytuł Mistrza Polski (klasa mx 65). W 2016 roku zdobyłem laury Vice-mistrza Polski (klasa mx 85). W 2017 zostałem Mistrzem Polski w kategorii mx 85. W przyszłości chciałbym trenować zawodowo.

Dominika Osior, lat 15

uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Od lat interesuję się motocyklami, a tą fantastyczną pasją zaraził mnie tata. Szczególnie zajmuje mnie motocross, który sprawia mi bardzo wiele radości. Jeżdżę amatorsko Kawassaki kmx 125 już półtora roku. Podczas jazdy budzi się we mnie duch walki i rywalizacji. Sport ten pozwala mi na odreagowanie od trudności dnia codziennego 😉 Marzę o tym, aby w przyszłości zdobyć tytuł Mistrza Polski w motocrossie.

Paweł Puacz, lat 15

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Sporty walk trenuję już od 6 lat. Jestem zawodnikiem Zapaśniczego Towarzystwa Sportowego „Sokół”. Pod okiem trenerów Krzysztofa i Rafała Boryca rozwijam swoje umiejętności w stylu wolnym i klasycznym zapasów, a oprócz tego trenuję także sumo i Koluchstyl. Dotychczas największym moim osiągnięciem było zdobycie srebrnego medalu na Mistrzostwach Europy w sumo (3 lata temu). W tym roku (2017), po bardzo ciężkich treningach,  zdobyłem złoty medal na Mistrzostwach Polski w Koluchstyl. Mam nadzieję, że nabyte w sporcie umiejętności przydadzą mi się w przyszłości w życiu prywatnym i zawodowym.

Rafał Małys, lat 16

uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moja przygoda z aktorstwem rozpoczęła się już w 2 klasie szkoły podstawowej, gdy zacząłem brać udział w konkursach recytatorskich. Bardzo mi się to spodobało, dlatego, aby rozwijać moją pasję zacząłem uczestniczyć w przedstawieniach szkolnych. Zapisałem się także do szkolnego kółka teatralnego ,,Leoś”, w którym aktywnie występowałem aż do ukończenia szkoły. Obecnie uczęszczam do ,,Akademii teatralno – wokalnej”, w której profesjonaliści uczą nas śpiewu, ruchu scenicznego i dykcji. Swoją przyszłość wiążę z teatrem. Bardzo chciałbym zostać aktorem.

Jakub Kołodziejczyk, lat 15, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją pasją jest nauka, ale szczególnie interesuje mnie chemia. Dzięki niej mogę dogłębnie poznawać procesy zachodzące w świecie przyrody i rozumieć śmieszne naukowe żarty ;). Wiedza, którą zdobywam, pozwala mi na efektywny udział w wielu konkursach chemicznych. Zdobycie tytułu laureata daje mi za każdym razem niesamowitą satysfakcję i motywację do dalszej pracy.
Jak powiedziała Maria Curie-Skłodowska: „Jestem z tych, którzy wierzą, że NAUKA jest czymś bardzo pięknym”.

14 (14)


 Aleksandra Adrianek, lat 15, uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją pasją są najmądrzejsze i najcudowniejsze zwierzęta pod słońcem – psy. Zajmuję się ich trenowaniem oraz przygotowaniem do udziału w pokazach i konkursach. Na Wystawach Psów Rasowych organizowanych przez Polski Związek Kynologiczy odnoszę znaczące sukcesy, zwykle są to miejsca na podium. Praca z psami zajmuje wiele czasu, wymaga odpowiedzialności i poświęceń.
Posiadam hodowlę Owczarków Australijskich. Mam obecnie w domu dwie suki tej rasy (matkę i córkę). A już niedługo do naszej rodziny dołączy nowy członek – pies rasy Springer Spaniel Angielski z Anglii.

14 (22) 14 (21)


 Kacper Zdziarski, lat 15, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

W moim domu panuje tradycja muzykowania podczas spotkań rodzinnych. Nawet w czasie codziennych obowiązków domowych nieustannie towarzyszy mi muzyka (radio, stereo, członek rodziny ;). Dzięki temu poznałem różne gatunki muzyki oraz wielu niesamowitych muzyków (od Bacha po Iron Maiden). Żyjąc wśród tak pięknych dźwięków, odkryłem w sobie muzyczną pasję.
Miłość do instrumentów obudził we mnie mój brat, który podarował mi pierwszą gitarę. Dziś nie wyobrażam sobie bez niej życia. Dużo ćwiczę, gram codziennie – obiecałem sobie, że kiedyś stanę się LEGENDARNYM gitarzystą.

14 (15) 14 (11)

14 (5)


Mateusz Bielak, lat 15, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Mam nietypowe hobby. Mój konik to  iluzja karciana. To fascynujące zajęcie, które daje mi bardzo dużo radości. Nie jestem jeszcze mistrzem karcianych sztuczek, niektóre z nich wymagają lat treningu i wyjątkowej zręczności, a ja trenuję zaledwie od 7 miesięcy. Ale wciąż się uczę i rozwijam swoje umiejętności. Kiedy spotykam się z przyjaciółmi, często pokazuję im swoje najlepiej wyćwiczone karciane numery. Ich zdziwione miny i okrzyki: „Jak to zrobiłeś? Jak to możliwe?” to najlepsza nagroda za trud treningu.

14 (12)


Maryla Hałabis, lat 15, uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją pasją jest śpiew oraz gra na instrumentach. Mój talent ujawnił się w drugiej klasie szkoły podstawowej – śpiewałam na wielu przedstawieniach i w kościele. Gdy trochę podrosłam, postanowiłam rozwijać swoje umiejętności i popracować nad emisją głosu. Miałam wielu nauczycieli, a każdy z nich poprawił moją technikę śpiewu oraz umiejętność interpretacji utworów. Brałam udział w wielu konkursach i festiwalach, i choć nie zawsze zdobywałam laury, to sam udział w takich imprezach dawał mi wiele satysfakcji.
Moje największe osiągnięcie to I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskiej. Prawdziwym przeżyciem i cennym doświadczeniem był dla mnie udział w koncercie finałowym laureatów konkursu „Diamenty Lublina 2015″ w Radio Lublin.
Śpiewanie to nie tylko moja pasja – chciałabym „śpiewająco” przejść przez życie!

14 (3) 14 (2)


Marta Sobiech, lat 15, uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Jeździć konno zaczęłam dość późno. Miałam 12 lat, gdy pierwszy raz spotkałam się z tymi niesamowitymi zwierzętami. Ciągle poznaję ich zwyczaje, uczę się je pielęgnować, zdobywam doświadczenie w pracy z końmi. Choć początkowo jazda konna była dla mnie tylko rozrywką, dziś jest moją wielką pasją. Jazda rekreacyjna już mi nie wystarcza, poważnie trenuję, doskonalę swoje umiejętności pod okiem fachowców, biorę udział w zawodach jeździeckich. Trenuję w Stajni Arvena, a koń, na którym jeżdżę to Hrabianka vel Chrapa.

 14 (10)13 (1)


Natalia Janik, lat 15, uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją największą pasją w życiu jest taniec, którym zaczęłam się interesować już w wieku 8 lat. Oglądałam wiele filmów o tańcu, m.in. ,,Step up”, ,,Dirty Dancing” i codziennie ćwiczyłam nowe kroki. Systematycznie rozwijałam swoją pasję. Dziś wraz z moim zespołem tanecznym DANCE MANIA biorę udział w różnych ogólnopolskich turniejach oraz warsztatach tanecznych. Zdobywam kolejne trofea, co daje mi poczucie ogromnej satysfakcji i motywację do trenowania. Kocham taniec, poświęcam mu bardzo dużo czasu. W przyszłości chciałabym zawodowo zajmować się tańcem. Kto wie, może założę własną szkołę tańca?

14 (4) 13 (2)


Jakub Stolarczyk, lat 15, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Od zawsze chciałem grać w piłkę nożną. Jako mały chłopiec marzyłem o wielkich stadionach, meczach o wysoką stawkę i radosnej wrzawie na trybunach. Futbol to moja życiowa pasja, kocham atmosferę sportowych sparingów i treningi, na których doskonalę swój piłkarski warsztat. Ciężko pracuję, aby spełnić swe marzenia. Chciałbym w przyszłości zagrać na Stadionie Narodowym. Wierzę, że w przyszłości będę najlepszym bramkarzem reprezentacji Polski. Dziś gram w KS Piast Chęciny.

14 (13) 13 (3)

13 (4)


Jakub Sheta, lat 14, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Kostka Rubika to przedmiot, z którym nie rozstaję się od 8 miesięcy. Wtedy odkryłem radość, jaką daje mi układanie tej niepozornej kostki. Mam ich w domu kilkanaście. Wśród nich typowa 3x3x3, ale też 5x5x5, 7x7x7, kostka Pyraminx (w kształcie ostrosłupa), Megaminx (dwunastościan foremny) i ciekawy sześcian Mirror, w którym układa się nie kolory, a kształty. Moją ulubioną kostką jest Square-1. Kostki układa się według algorytmów, których poznawanie uczy logiki i cierpliwości. Prawdziwi zawodowcy układają kostki na czas. Ja też wciąż poprawiam swoje wyniki: kostka 3x3x3 – 26 sekund, 7x7x7x – 17 minut, Square-1 – 59 sekund. I wciąż trenuję, by być jeszcze lepszym!

14 (7) 14 (6)


Anna Kawiak, lat 14, uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Gimnastykę artystyczną trenuję od 7 lat. Dyscyplina ta polega na wykonywaniu układów gimnastyczno-akrobatycznych przy muzyce. Na pierwszy trening zabrała mnie mama, która jest trenerką, a kiedyś – jako zawodniczka – odnosiła bardzo duże sukcesy. Trenuję w klubie LTAS – Lubelskim Towarzystwie Akrobatyki Sportowej. Mam zajęcia trzy razy w tygodniu po 2 godziny. W tym czasie wykonuję mnóstwo ćwiczeń rozciągających, poprawiających koordynację ruchową i taneczną. Moje hobby jest bardzo wymagające, ale nie wyobrażam sobie życia bez gimnastyki. Marzę o tym, żeby w przyszłości odnosić takie sukcesy jak moja mama. I zdobyć medal olimpijski!

14 (18) 12


Kacper Kamiński, lat 13, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją największą pasją jest futbol. Od 7 lat gram w piłkę nożną. Moim pierwszym klubem piłkarskim był Sygnał, potem Motor Lublin. W wieku 11 lat wstąpiłem do klubu BKS i do dziś tam właśnie doskonalę swoje umiejętności. Futbol to bardzo wymagający sport, trenuję trzy razy w tygodniu pod okiem najlepszych lubelskich trenerów. Jestem lewym skrzydłowym. Ciężka praca przynosi efekty – nasza drużyna zajmuje pierwsze miejsce w województwie lubelskim. Marzę o tym, by grać w najlepszych klubach na świecie. Piłkarzem, którego cenię najbardziej, jest Brazylijczyk Neymar da Silva Santos Júnior.

14 (19) 11


Jakub Chrześcjan, lat 15, uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

O drużynie futbolu amerykańskiego dowiedziałem się od kolegi. Na początku myślałem, że to sport nie dla mnie. Jednak kiedy przyszedłem na pierwszy trening, okazało się, że trenują bardzo różnie zbudowani zawodnicy – są mniejsi i więksi, wyżsi i niżsi ;). To właśnie jeden z powodów, dla których tak lubię tę dyscyplinę – każdy może grać w futbol amerykański! Drugim powodem jest niesamowity relaks, jaki odczuwam podczas treningów. A trzecim – możliwość poznania wspaniałych ludzi, którzy podzielają moją pasję. Trenuję ten sport już prawie dwa lata.

14 (9) 14 (8)


Jagoda Frąckiewicz

Kocham rysować, pisać scenariusze do komiksów, rzeźbić maski. Rysuję, od kiedy pamiętam. Każdą wolną chwilę poświęcam temu zajęciu. Najbardziej inspirują mnie inni rysownicy, kreskówki i komiksy.  W przyszłości chciałabym stworzyć kreskówkę, którą ludzie polubią bez względu na ich wiek i płeć. Kiedy widzę, że komuś podobają się moje postacie lub rysunki, przynosi mi to wielką radość i motywację do działania.

 

14 (20)

 


Maja Majewska, lat 15 uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją pasją są książki i wszystko, co z nimi związane. Nie tylko je czytam, ale również sama piszę, co sprawia mi ogromną przyjemność. Uwielbiam siąść przed laptopem z nowym pomysłem, który później prezentuję na moim profilu na Wattpadzie. Czytanie i pisanie sprawia, że mogę na chwilę oderwać się od rzeczywistości, wchodząc do świata powieści. Książki rozwijają moją wyobraźnię oraz pozwalają przeżyć przygody, o których w realnym świecie mogę tylko pomarzyć. To właśnie dlatego zaczęłam sama pisać. Moim największym marzeniem jest wydanie powieści, która osiągnie taki sukces jak „Harry Potter” J.K. Rowling albo „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego.

Moje opowiadania można znaleźć na stronie Wattpad.com na profilu @Arya-Horan.

 

14 (17) 14 (16)

 


Piotr Palik, lat 15 uczeń Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Interesują mnie nauki ścisłe: matematyka, fizyka i chemia. Nawet jeśli wiele osób uważa, że są to przedmioty trudne i nudne, to zapewniam – można odnaleźć w nich wiele ciekawych i zadziwiających rzeczy. Jedną z nich są iluzje optyczne, które „odkryłem” kilka lat temu. Od tamtej pory rozwijam swoje zainteresowania, posiadam także bogaty zbiór najciekawszych iluzji. Są one taką ciekawostką ze świata nauki, która skłania mnie do głębszego poznawania świata, a w szczególności tajemnic ludzkiego umysłu.

 

iluzje 2 iluzje 4

 


Daria Puszka, lat 15 uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Moją pasją jest boks. Tę męską dyscyplinę sportu trenuję od ponad roku w klubie Berej Boxing Lublin. Choć treningi są dość wyczerpujące i czasochłonne, mam już duże osiągnięcia w tej dziedzinie. Reprezentuję Polskę w Młodzieżowej Kadrze Narodowej Kobiet. Walczę nie tylko na krajowych ringach, biorę także udział w turniejach międzynarodowych. Każde moje zwycięstwo motywuje mnie do dalszej pracy Tylko w 2015 roku zdobyłam laury w Turnieju Ziemi Lubelskiej 2015 roku i Międzynarodowe Mistrzostwo Śląska.

 

14 (23) 14 (1)