NA WIEJSKIM PODWÓRKU

W minionym tygodniu w oddziale OB rozmawialiśmy o wszystkim, co dzieje się na wiejskim podwórku. Dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta żyją w wiejskiej zagrodzie. Samodzielnie wy­szukiwały w książkach i weryfikowały informacje dotyczące ich wyglądu i zwyczajów. Wykonały wiele ćwiczeń w dodawaniu w zakresie 10 oraz układały i rozwiązywały zadania, które pomogły dostrzec im korzyści wynikające z dziesiątkowego systemu liczenia. Układały i rozwiązywały zadania z przekroczeniem progu dziesiątkowego z użyciem kartonowych liczydełek oraz Darów Froebla.

 Poznały  literę Ł, ł na podstawie wyrazu łapa i uczestniczyły w wielu zabawach językowych, utrwa­lających jej zapis i miejsce w słowach.

Wczesną Wiosną dzieci z oddziału 0 B postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Teraz przyszedł czas na zebranie i wykorzystanie zbiorów.

W ramach grup zabawowo – zadaniowych w minionym tygodniu grupy gospodarcze wykonały przepyszne pasty jajeczne, wykorzystując szczypiorek i rzeżuchę, rozwijając przy tym umiejętność współpracy oraz samodzielność. Dzieci doświadczyły mnóstwa radości z samodzielnie przygotowanego posiłku.

W grupie badawczej dzieci kształtowały umiejętność samodzielnego prowadzenia doświadczeń. Tym razem dzieci miały za zadanie sprawdzić „Czym różni się jajko kurze od przepiórczego?”, dzięki wnikliwym obserwacjom poznały budowę jaja, a zdobytą wiedzą podzieliły się z kolegami. Jak przystało na prawdziwych badaczy, dzieci zadawały również mnóstwo pytań. Zastanawiały się czy jaja przepiórcze są jadalne i czy różnią się smakiem od jaj kurzych. Nie mogło się zatem obyć bez degustacji. I tu pojawiły się wnioski dotyczące doświadczeń smakowych, dzieci stwierdziły, że jaja smakują podobnie, jednak są delikatniejsze w smaku i o wiele lepsze.

Grupa twórcza pracowała samodzielnie, w parach lub grupach. Tematem pracy były zwierzęta z wiejskiego podwórka. Dzieci rozwijając swoją kreatywność, wyobraźnię i fantazję, stworzyły ciekawe i barwne prace, wykorzystując dary freblowskie świetnie się przy tym bawiąc.

Żaneta Kurzawska

Emilia Szczepańska – Kras

Może Ci się również spodoba