WYCIECZKA DO KRAINY RUMIANKU

31 maja uczniowie klas 0a i 0b w piękny, słoneczny dzień wyruszyli do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka na Polesiu Lubelskim w miejscowości Hołowno.

Na miejscu zerówkowicze mogli doświadczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Poznali dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia, stroje, rodzaje wiejskich prac oraz dawne zabawy i zaśpiewy dzieci żyjących na wsi. Wzięli również aktywny udział w fabularnej grze terenowej „Awantura w Krainie Rumianku”.

Uczniowie podzieleni na grupy powędrowali do Karczmarki gdzie dowiedzieli się, że przyczyną kłopotów nękających mieszkańców rumiankowej wioski jest Leśne Licho, które znalazło tajny sposób umożliwiający przebywanie mu wśród ludzi i szkodzenie im: z płotów giną garnki, coś plącze koniom grzywy, niszczy płótno roszące się na łąkach, tłucze jajka w kurnikach, zakwasza krowom mleko.

Zadaniem dzieci było wykupienie od niepiśmiennej Karczmarki dokumentu, dzięki któremu dowiedzą się jak się owego Licha pozbyć. Każda grupa otrzymała: sakiewkę z kilkoma rumiankowymi pieniążkami, mapę dzięki której mogli trafiać do kolejnych postaci i kartę gry na której zbierali punkty. Po dotarciu do wyznaczonych na mapie miejsc uczestnicy wykonywali specjalne zadania, zdobywając przedmioty, które po zaciekłych targach wymieniali u Karczmarki na rumiankowe dukaty. Zabawa i przygoda uzupełniona była elementami edukacyjnymi. Wędrując od postaci do postaci dzieci miały okazję zdobyć wiedzę o ziołach, garncarstwie, dawnych zajęciach domowych , tajemnicach warzenia soli.

Gra była świetną okazją do nauki negocjacji podczas targów z Karczmarką, sportowej rywalizacji, współdziałania i autoprezentacji. Jaka jest treść dokumentu? Gdzie jest ukryty kamień niezgody i jakie jest jego znaczenie…. . tego wszystkiego dzieci dowiedziały się, odważnie pomagając mieszkańcom Krainy Rumianku. Ale trzeba przyznać- łatwo nie było!

Wszystko to odbyło się w cudownym otoczeniu dawnych chat, gospodarstw, cudownej przyrody, zapachu ziół i traw. Na zakończenie czekało na nas rozpalone ognisko. Dzieci z ochotą zjadły upieczone kiełbaski. Pobyt w Krainie Rumianku na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci.

Żaneta Kurzawska

Agnieszka Mielniczek

 

Może Ci się również spodoba