POZNAJEMY ZAWODY – DRUKARZ, BIBLIOTEKARZ, KSIĘGARZ

Uczniowie  klasy 1 b poznali trzy nowe zawody – bibliotekarz, księgarz i drukarz.

Odwiedzili  swoimi “ciekawymi oczami” drukarnię, oglądając m.in. film edukacyjny, który przybliżył im zawód drukarza.  Dzięki projekcji filmu, uczniowie mogli zobaczyć maszyny drukujące, komputery, prasy, ogromne ilości papieru. Dowiedzieli  się, że aby powstała książka, ogromne maszyny wykonują prace takie, jak drukowanie, cięcie kartek, składanie ich w odpowiedniej kolejności, zszywanie i na końcu oprawianie w okładkę. Kiedyś praca drukarza wymagała ogromnego poświęcenia i pochłaniała o wiele więcej czasu, ponieważ druk ryto w drzeworycie i odbijano na płaskiej powierzchni. Dzisiaj te prace wykonują maszyny. Kolejnym krokiem było poinformowanie dzieci, że wydrukowane książki wędrują do księgarni, a Pani bibliotekarka zakupuje je do biblioteki, gdzie są dostępne dla wszystkich. Zawód bibliotekarza polega na opisywaniu książek, opieczętowaniu ich, nadaniu numeru katalogowego, a następnie wypożyczaniu czytelnikom.

To kolejne zawody i miejsca pracy, jakie poznaliśmy podczas naszej edukacji w szkole. Być może nie poczuliśmy zapachu farby drukarskiej, jednak  zdobyta wiedza zainspirowała Nas do twórczego działania.

Z uwagi na to, że wszyscy uczniowie bardzo lubią zajęcia plastyczne, a temat drukarni żywo zainteresował wszystkich uczniów , postanowiliśmy połączyć przyjemność z twórczym działaniem i sami wcielić się w „drukarzy”, wykonując pracę plastyczno – techniczną „Moja okładka książki”.

Wszyscy uczniowie wykazali się inwencją twórczą i wielkim zaangażowaniem tworząc oryginalne i pomysłowe okładki książek.

 

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba