DLACZEGO POLSKA FLAGA JEST BIAŁO-CZERWONA?

Drogie dzieci, czy zastanawiałyście się czasami dlaczego Nasza flaga jest w barwach biało-czerwonych?

Obecny kształt flagi określa ustawa państwowa. Flaga ma kształt prostokąta o barwach biało-czerwonych. Nawiązuje w ten sposób do pierwszej flagi polskiej, którą była czerwona flaga z naszytym  białym orłem. Jako godło, białego orła wybrali pierwsi władcy naszego państwa. Wszedł on na stałe do naszych symboli narodowych. Wygląd flagi zmieniał się na przestrzeni wieków, ale zawsze były to barwy białe i czerwone. Biel na górze flagi symbolizuje orła białego, czerwień symbolizuje tło. Flaga to bardzo ważny element kształtowania naszej tożsamości i więzi narodowej.

Zbliżają się ważne majowe święta narodowe – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3-Maja. Aby je uczcić, zróbcie sami flagę narodową. Oto wskazówki.

 1. Przygotujmy: wykałaczki, papier biały i czerwony; a z przyborów: klej, nożyczki, ołówek i linijkę. Zaczynajmy!
  1. Z białego papieru wycinamy prostokąt 2cm na 6cm. Zaznaczamy na nim podział w połowie czyli na wysokości 1cm. Z czerwonego papieru wycinamy prostokąt ok  1,5cm na 6,5cm; chodzi o to, by czerwony wystawał poza prostokąt biały (tak będzie łatwiej kleić)
  2. Przyklejamy czerwony prostokąt do białego. Górna krawędź czerwonego ma się oczywiście znaleźć na połowie białego, tam gdzie zaznaczyliśmy wysokość 1cm.
  3.Odwracamy pracę i przycinamy te części czerwonego prostokąta, które wystają poza biały.
  4. Składamy flagę wzdłuż krótszego boku. W samym zgięciu umieszczamy wykałaczkę, smarujemy klejem i sklejamy.
  5. Flaga gotowa na 1 maja…i na 2 maja… i na 3 maja!

Powodzenia!

Zespół wychowawców świetlicy

Może Ci się również spodoba