TRATWY KLASY 3A
Prymitywna tratwa – to płaski statek rzeczny zrobiony z połączonych bali drewna, belek, pęków gałęzi, konarów lub trzciny, poruszający się z prądem rzeki. Ten typ tratwy był jednym z pierwszych pojazdów wodnych, który z uwagi na wielkość mógł być nazywany statkiem, chociaż z definicji nim nie jest.
Do czasów nowożytnych tratwy, wykonane z połączonych pni, wykorzystywane były przez flisaków, spławiających drewno w dół rzek, a także do transportowania niewielkich ilości towarów.
Jak zbudować tratwę?
Uczniowie klasy 3a zastanawiali się nad tym ostatnio w czasie zajęć on-line, kiedy rozmawialiśmy o środkach transportu. Zresztą chyba każdy z nas jako dziecko marzył
o zbudowaniu tratwy, którą mógłby podróżować po morzach, oceanach i przeżywać niesamowite przygody, poznawać ciekawe miejsca oraz ludzi.
Jak się okazuje to wcale nie jest takie trudne, wystarczy kilkanaście krótkich patyków, sznurek, skrawek materiału i nożyczki. Nieodłączny jest też zbiornik wodny –
w minimalistycznej wersji wystarczy zwykła miska lub wanna i marzenie można spełnić już dziś.
Uczniowie klasy 3a podjęli wyzwanie i zbudowali własne tratwy.
Nieodłącznym i oczekiwanym (a także bardzo ekscytującym) elementem zabawy było „wodowanie” tratwy w misce, miednicy lub wannie.
Dzieci zastanawiały się wcześniej, czy zbudowana przez nich tratwa utrzyma się na wodzie, czy zatonie? Czy konieczne będą poprawki?
Jeżeli i wy macie ochotę pobawić się w konstruktorów i sprawdzić, czy wasze tratwy utrzymają się na wodzie zachęcam do wspaniałej, kreatywnej zabawy.
p. Jola Ch.