WIELKANOCNY BARANEK

Kiedy wasza rzeżucha już urośnie, może stać się zieloną „łąką” dla waszego baranka wielkanocnego. Możecie go zrobić z masy solnej. Potrzebować będziecie: 30 dag mąki, 30 dag soli, wodę, folię aluminiową, papier do pieczenia, miskę, wałek, wyciskarkę do czosnku, wykałaczkę. Teraz przedstawimy Wam jak zrobić baranka krok po kroku.

Najpierw  wymieszaj sól z mąką, a następnie zacznij powoli dolewać wody i rozrabiaj ciasto tak długo, aż uzyskasz gładką masę. Z folii aluminiowej wykonaj konstrukcję baranka, która będzie bazą pod masę solną. Podziel masę na dwie części: większą rozwałkuj na placek o grubości ok 1 cm, z pozostałej zrobisz mniejsze elementy baranka. Rozwałkowane ciasto rozłóż na folii aluminiowej, nadając jej formę baranka. Wykałaczką zrób w cieście oczy i buzię baranka. Do głowy przyklej uszy, ale wcześniej zwilż ją lekko wodą. Kiedy już to zrobisz, wyciśnij masę solną przez wyciskarkę do czosnku. Paseczki o długości ok 1 cm przylep na baranku. Twój baranek jest już gotowy!

Teraz poproś o pomoc swoich rodziców. Pamiętaj nie rób tego sam! Chcąc utrwalić baranka, rodzic nagrzewa piekarnik do 75 stopni  i wkłada do niego baranka na papierze do pieczenia – drzwiczki piekarnika zostawia lekko uchylone. Po jednej godzinie należy domknąć drzwiczki piekarnika i zwiększyć temperaturę, aż baranek się lekko zarumieni.

Czyż nie pięknego baranka zrobiliście?! Własnoręcznie zrobiony baranek będzie najpiękniejszą ozdobą świątecznego stołu.

 

Nauczycielki – wychowawczynie świetlicy:
Marta Goździowska-Łubkowska
Karina Kołbuś
Aleksandra Tomczuk

 

Może Ci się również spodoba