WITAJCIE SZACHY!

Uczniowie klasy II b wraz z wychowawcą Żanetą Kurzawską przystąpili do projektu „Szach- mat – edukacja przez szachy w szkole” w ramach zgłoszonej innowacji pedagogicznej roku szkolnym 2020/2021.

Szachy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Stwarzają nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształcą wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjują sytuacje wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa, nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, uczą wytrwałości, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, odwagę. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika.

Nauka gry w szachy wpływa na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwia rozumienie treści matematycznych.

Podczas zajęć  uczniowie będą poznawać podstawy i taktykę gry w szachy, a także będą ćwiczyć własny sposób myślenia.

Za nami już dwie lekcje. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością włączyli się w zajęcia, aktywnie w nich uczestnicząc. Poznaliśmy tajemnice szachownicy, dowiedzieliśmy się z ilu pół się składa, jak należy odczytywać poszczególne pola. Wśród bierek szachowych potrafimy już rozpoznać najważniejszą i najcenniejszą figurę w szachach – króla. Na ostatnich zajęciach dowiedzieliśmy się na jakich polach, należy ustawić  króla na szachownicy, a dzięki nauce wierszyka o królu, umiemy wykonywać ruchy królem. Poznaliśmy również ważną zasadę, która mówi:  „Król do króla nie podchodzi, bo go przeciwnik ugodzi”. Zdobytą wiedzę utrwaliliśmy zabawą – grą: „Wyścig królów”, nie zapominając o zasadzie podania przeciwnikowi ręki, „łokcia”, na znak , że dziękujemy za grę i nie będziemy się na siebie gniewać.

Przygoda z szachami dopiero się rozpoczyna, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnej lekcji.

 

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba