ROZPOCZYNAMY WIELKI POST

W tym tygodniu przeżywaliśmy środę popielcową, rozpoczyna ona w kościele katolickim okres Wielkiego Postu. Kapłani w kościołach posypywali głowy wiernych popiołem wypowiadając słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

Pierwsze zdanie jest wezwaniem do powrotu na drogę wiodącą do Pana oraz uwierzenia w Dobrą Nowinę. Drugi zwrot natomiast przypomina nam o przemijalności ludzkiego życia na ziemi, co powinno pobudzić nas do refleksji nad własnym postępowaniem i ukierunkowaniem go na spotkanie ze Stwórcą.

Okres Wielkiego Postu przygotowuje nas do Wielkanocy, do spotkania ze Zbawicielem. Trwa on czterdzieści dni, bo tyle przebywał na pustyni Jezus, zanim rozpoczął swoją publiczną działalność.

Wielki Post to czas pokuty, który jest szansą na przemianę życia i pogłębienia relacji z Bogiem.

Kościół przychodzi nam z pomocą i podaje nam trzy sposoby, które skutecznie mogą wpłynąć na nasze nawrócenie, są to: modlitwa, post i jałmużna.

Ten tydzień dla uczniów uczęszczających na lekcje religii był czasem zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat Wielkiego Postu. Poznali oni znaczenie szczególnego okresu liturgicznego oraz dowiedzieli się o sposobie  praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.

Uczniowie uczyli się pieśni wielkopostnych, a także poznali stacje Drogi Krzyżowej z wyjaśnieniem czym są Gorzkie Żale. Otrzymali również informację kiedy i o której godzinie odbywają się wspomniane nabożeństwa w parafii.

Niektórzy podjęli dobrowolnie postanowienia wielkopostne.

 

Karol Morawski

Katecheta SP nr 1 w Lublinie

Może Ci się również spodoba