KSIĄŻKA MOJĄ PRZYJACIÓŁKĄ

 „Kochajcie książkę, ona ułatwi wam życie, po przyjacielsku pomoże zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć, zdarzeń, ona nauczy was szanować człowieka i samych siebie, ona uskrzydla rozum i serce uczuciem miłości do świata, do człowieka”.
M.
Gorki

Uczniowie kl.1b zorganizowali dzień ulubionej książki. Każdy mógł zaprezentować i polecić rówieśnikom jakąś powieść, cykl opowiadań czy utworów poetyckich.

Książka towarzyszy dziecku od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego i wszechstronnego oddziaływania na jego rozwój w niemalże wszystkich jego aspektach.

Czytanie książek rozwija myślenie, pamięć i mowę dziecka. Poprzez czytanie maluszek zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym go świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze. Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych osób, a także rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń.
Współcześnie, mając do dyspozycji media takie jak telewizja czy internet, dzieci na szczęście wciąż sięgają po książki, szukając w nich furtki do pięknego świata ludzkiej wyobraźni, tak dobrze znanego każdej osobie.
Czytanie jest dla dziecka przede wszystkim źródłem przyjemności i formą rozrywki.

Kontakt z książką aktywuje i stymuluje prawie wszystkie zmysły: cieszy oko pięknymi ilustracjami, pachnie farbą drukarską, uspokaja szmerem odwracanych kartek oraz cieszy delikatnością zadrukowanego papieru; młodsze dzieci słuchając bajek czytanych przez dorosłych prócz niewątpliwego rozwoju wyobraźni, wyostrzają także zmysł słuchu.

Dbajmy o to, aby dzieci miały dostęp do dobrej literatury i dajmy im przykład, czytając razem z nimi.

                                                                              Izabela Trancygier

Może Ci się również spodoba