Z ŻYCIA KLASY I B

Projekt kl. 1B „ Nasz kraj Polska/Ukraina”

Uczniowie kl.1b wzięli udział w  projekcie edukacyjnym „Nasz kraj Polska/Ukraina” Podczas różnorodnych zajęć, swobodnych rozmów dzieci dzieliły się wrażeniami z podróży po Polsce. To był początek projektu, w którym każde dziecko mogło wypowiedzieć się o wylosowanym mieście Polski. Niektórzy opowiadali wrażenia z własnego pobytu w danym mieście.

Dla każdego z nas szczególnie ważny jest inny region Polski. Może on mieć wyjątkowe znaczenie z powodu, że stamtąd pochodzimy, tam mieszkamy lub spędzamy wakacje.

Dzieci miały za zadanie wyszukać informacji o jednym z miast, przygotować ilustracje oraz nauczyć się opowiadać o najważniejszych jego dziejach, o tym kiedy powstało, skąd wzięła się nazwa. Uczniowie bardzo ładnie przygotowali się do prezentacji miast pod względem wizualnym oraz merytorycznym. Przedstawiali plakaty, katalogi, książki z danego regionu oraz własne zdjęcia czy ilustracje. Pięknie opowiadali o lubelskich legendach, zamkowych komnatach w Malborku i poszukiwaniu  wrocławskich  krasnali.

Był to bardzo pouczający i interesujący cykl zajęć. Dowiedzieliśmy się również kilku ciekawostek z miast ukraińskich skąd pochodzą dwie nasze uczennice.

 Izabela Trancygier

Wpływ aktywności fizycznej dla zdrowia. Pogadanka ze studentami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

 W środę gościliśmy studentów z Uniwersytetu Medycznego. Przygotowali oni dla nas wiele zagadek dotyczących aktywnego spędzania czasu. Wzięliśmy udział w kalamburach ruchowych oraz tańcach- wygibańcach.

Dlaczego ruch fizyczny poprawia nastrój? Dzieje się tak, ponieważ zwiększa on produkcję endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, które wywołują pozytywne emocje i zmniejszają odczuwanie bólu. To jedna z wielu odpowiedzi na pytanie, dlaczego aktywność fizyczna jest ważna.

Dowiedzieliśmy się, że ćwiczenia fizyczne sprawiają, że więcej tlenu i składników odżywczych dostaje się do tkanek naszego organizmu. Oznacza to, że to, co jemy, pijemy i wdychamy, jest lepiej wykorzystane. Poza tym, ruch zwiększa efektywność układu krążenia i nie potrzebujemy aż tylu wdechów, by nabrać powietrza.

Gdy zadbamy o regularną dawkę ruchu, nabierzemy sił na stawienie czoła codziennym obowiązkom, i to w dobrym nastroju.

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nam się zrelaksować. Dzięki temu lepiej śpimy w nocy.

Dzieciom bardzo spodobały się te wesołe zajęcia pełne zdrowego ruchu. Dziękujemy naszym gościom za tę dawkę endorfin.

                                                                  Izabela Trancygier

 

Może Ci się również spodoba