MUZYKA, EKOLOGIA I ŻYCIOWA PASJA

Muzyka, ekologia i życiowa pasja

Muzyka łagodzi obyczaje. To powiedzenie jest wszystkim dobrze znane, ale co wspólnego ma muzyka i ekologia? Jak brak funduszy może stać się początkiem życiowej pasji? Czy wspólne granie może zmieniać świat? O tym wszystkim mieli okazję przekonać się uczniowie PASCH w Polsce. Ale po kolei.

Po sukcesie ubiegłorocznych projektów związanych z ekologią, pojawił się pomysł kontynuowania akcji. Co tym razem? Znana grupa muzyków z Recycling Band nie pozostawiła naszego pytania bez odpowiedzi. Warsztaty z wykonywania instrumentów muzycznych z niepotrzebnych rzeczy? Tak, to zapowiadało się na hit i tak też rzeczywiście się stało.

Domowa orkiestra

Butelki, kapsle, puszki, do tego ryż, groch i już mamy niemal całą orkiestrę. Nawet niewprawny majsterkowicz mógł wykonać pod okiem prowadzących instrument, który naprawdę gra.

Powstały m.in. grzechotki, tamburyn, bębenki. To proste instrumenty, ale zespół ma wśród swoich dokonań również bardziej skomplikowane, jak na przykład gitarę, ksylofon, skrzypce, perkusję. Te na pierwszy rzut oka wyglądające na niezbyt trwałe instrumenty rzeczywiście grają i sprawdzają się na profesjonalnych sesjach muzycznych.

Potwierdzeniem tych słów był godzinny koncert podsumowujący cykl warsztatów, gdzie muzycy na żywo zaprezentowali unikalne brzmienie i trwałość swoich instrumentów.

Jak to się zaczęło?

Początki zespołu sięgają czasów studenckich jego członków, kiedy zabrakło funduszy na zakup profesjonalne gitary. To właśnie sprawiło, że pojawił się pomysł wykonania jej z niepotrzebnych rzeczy. Akcja zakończyła się sukcesem, a po powstaniu jeszcze kilku instrumentów perkusyjnych i innych nowych, których nie można porównać do żadnych innych już istniejących, zespół wyruszył w trasę koncertową po Austrii i Włoszech.

Od tego czasu projekt rozwijał się błyskawicznie. Zespół zakwalifikował się nawet do finału V edycji programu Mam talent. Recycling Band zaskakuje co chwilę coraz to ciekawszymi kompozycjami oraz coraz bardziej innowacyjnymi instrumentami. W ten sposób zachęca do ochrony środowiska oraz uczy kreatywności. Do budowy instrumentów wciąż używa m.in. butelek, puszek, wiader, starych części rowerowych, mebli, podzespołów komputerowych, a nawet takich przedmiotów, jak grzebienie do włosów, wieszaki do ubrań czy gąbki z materaca.

Z myślą o planecie

Najlepsze podsumowanie? Jeden z naszych uczniów pytany o wrażenia z warsztatów powiedział: ”Nauczyłem się, ze nawet ze starych i nieprzydatnych rzeczy można wykonać coś pięknego”. I nie dotyczy to tylko instrumentów. Meble, zabawki, ubrania można jeszcze wykorzystać z korzyścią dla planety i portfela. A satysfakcji z własnej kreatywności i inwencji nie da się porównać z niczym innym.

A co wy sądzicie? Macie już pomysł na swój instrument?

 

Autor: Justyna Piszczek, Goethe Institut Warschau

Może Ci się również spodoba