WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

Klasy I a i I b jako ostatnia grupa  wzięła udział w wycieczce do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizowanego od września projektu edukacji ekologicznej „Chrońmy Perły Bałtyku, dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem wycieczki było uwrażliwienie młodego człowieka na  piękno przyrody, potrzebę ochrony i dbania o naturę.

Ogród Botaniczny – miejsce ochrony i uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji. Po przekroczeniu bramy ogrodu poczuliśmy piękny zapach kwiatów , a naszym oczom ukazał się malowniczy krajobraz, pełen barw. Spacer  alejkami i kamienistymi ścieżkami dostarczył nam wielu wrażeń estetycznych. Drzewa dały chwilę wytchnienia w cieniu swych koron, aby za chwile zaskoczyć dzieci swoją  monumentalnością i odcieniami zieleni. Pani przewodnik z pasją opowiadała o różnorodnych gatunkach roślin i ogromie pracy jaką wkładają pracownicy ogrodu, abyśmy mogli je podziwiać. Odwiedziliśmy „Różanecznik”, gdzie poznaliśmy wiele wspaniałych gatunków róż w przeróżnych kolorach. Dowiedzieliśmy się, dlaczego przy roślinach umieszczone są tabliczki i co oznaczają ich  kolory. Czerwone oznaczają rośliny zagrożone wyginięciem, nad którymi Ogród Botaniczny sprawuje szczególną pieczę, aby jak najdłużej cieszyły nasze oczy.

Uczniowie cieszyli się , kiedy mogli zabrać ze sobą chociaż kilka płatków kwiatów, liści czy szyszek.

Po spacerze, który zmęczył młodych przyrodników czekała na nich niespodzianka, przygotowana przez koordynatora projektu, p. Jowitę Grzesik – smaczne kiełbaski, które uczniowie sami upiekli przy ognisku. Przy tej okazji spędziliśmy miło czas razem na piknikowych kocykach, wspólnych rozmowach i zabawach. Wśród śpiewających ptaków, na łonie natury czas minął nam bardzo przyjemnie, aż żal było opuszczać to wspaniałe miejsce. Dzieci były bardzo zadowolone i długo wspominały jeszcze odwiedziny u Matki Natury.

Izabela Trancygier

Justyna Krzywicka

 

Może Ci się również spodoba