PROJEKT EKOLOGICZNY

W roku szkolnym 2020/2021 realizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublinie projekt ekologiczny, zakładający podjęcie działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Pomysłodawcą i fundatorem przedsięwzięcia jest Goethe-Institut w Warszawie.

Uczniowie zdecydowali się na stworzenie ogródka szkolnego; w tym celu zagospodarowaliśmy część terenu przyszkolnego, gdzie posadziliśmy m.in. truskawki, maliny, poziomki i agrest.

Ze zużytych opon zrobiliśmy kwietniki dla roślin przyjaznych pszczołom. Znalazły się tu m.in. lawenda, macierzanka, kocimiętka i szałwia oraz zioła: bazylia, mięta i natka pietruszki. Do podlewania roślin używamy wody deszczowej gromadzonej w zbiorniku ustawionym w ogrodzie.

Ważnym punktem wspólnych działań było zbudowanie hotelu dla owadów; w trakcie prac wykorzystaliśmy różnorodne zbędne materiały, co pozwoliło uczniom wykazać się dużą kreatywnością.

W ogrodzie znalazło się również miejsce relaksu, gdzie ustawiono ławki zrobione z palet.

Na wszystkich etapach prac uczniowie regularnie poznawali terminologię niemiecką z zakresu ogrodnictwa. Ogromnego wsparcia w tym zakresie udzieliła nam Julia – wolontariuszka fundacji niemieckiej, odbywająca praktykę w naszej Szkole.

Uczniowie byli bardzo zaangażowani w realizację projektu. Z pewnością dalej będą dbać o ogród i rozszerzać uprawę o nową roślinność.

Jolanta Haftaniuk

Może Ci się również spodoba