„DLA PAMIĘCI… KU PRZESTRODZE”

Chwała Borowiczanom
za ich wiarę i męstwo
za heroizm.
Borowiczanom cześć!

 22  października 2021 r. przedstawiciele  społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie na czele z Panią Dyrektor Iwoną Pańpuch wzięli udział  w uroczystościach upamiętniających martyrologię żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych do łagrów NKWD w Związku Sowieckim.

Wybaczamy
ale
nie zapominamy

Pierwszym punktem obchodów  była uroczystość patriotyczna przy pomniku „Dla pamięci … Ku przestrodze” na Skwerze Borowiczan przy ul Nowy Świat – po wysłuchaniu wystąpienia pani Doroty Adach, prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan – Sybiraków oraz zaproszonych Gości  złożono kwiaty i zapalono znicze.

Następnie  Prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan – Sybiraków, przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego oraz przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, a także Pani Dyrektor Iwona Pańpuch i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary wywózek do łagrów NKWD znajdującym się przy siedzibie naszej Szkoły.

Ukoronowaniem uroczystości rocznicowych była msza święta w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy AK, BCh, NSZ – więźniów łagrów NKWD i ich rodzin odprawiona  w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W homilii ksiądz proboszcz podkreślił, że poznając dzieje Niezłomnych, uczymy się nie tylko historii najnowszej, ale dowiadujemy się także,  jak należy postępować, aby mądrze i owocnie wykorzystać dany nam czas.

Po mszy świętej uczniowie naszej Szkoły zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się wiersze poświęcone Borowiczanom  oraz okolicznościowe pieśni patriotyczne.

My dzisiaj nie tracimy nadziei
Że nasz los przestrzeże innych
Że lata wyrwane z życia
Nie były daremnym cierpieniem

Może Ci się również spodoba