„SZKOŁA DO HYMNU” W SP NR 1 W LUBLINIE

W dniu 10.11.2021 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o godz.11.11 społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie  po raz czwarty w ramach ministerialnej akcji Szkoła do hymnu wspólnie odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, świętując kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy w ten sposób wdzięczność, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

Z uwagi na trwający stan epidemii w Sali teatralnej zgromadzili się reprezentanci społeczności szkolnej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, pozostali uczniowie wykonali  hymn w klasach. Wspólnie z uczniami i nauczycielami hymn państwowy odśpiewali goście: Pan Profesor Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty,  Ks. dr Waldemar Sądecki – proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie, Pan Profesor Mieczysław Ryba – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pani Ewa Dumkiewicz – Sprawka – Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Pan Zdzisław Niedbała – główny specjalista Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, Pan Przemysław Kędziora – major II Lubelskiej Brygady Terytorialnej. „Mazurek Dąbrowskiego” został wykonany w atmosferze powagi i szacunku wobec najważniejszej pieśni narodowej.

Pan Wojewoda Lech Sprawka, który nie mógł być obecny na dzisiejszej uroczystości,  skierował list  do społeczności Szkoły. Byliśmy także w  łączności  online z innymi szkołami województwa lubelskiego oraz  szkołami na terenie kraju.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Pan Profesor Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, który podkreślił w swojej wypowiedzi  ogromną rolę współczesnej szkoły w wychowaniu patriotycznym młodych Polaków.

Pani Dyrektor Iwona Pańpuch nawiązała w swojej wypowiedzi do ważnego zadania szkoły, którym jest uświadamianie uczniom, że takie wspólnoty jak rodzina, środowisko lokalne i Ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu człowieka i należy pamiętać o obowiązku wobec tych wspólnot. Podkreśliła jednocześnie, że wychowanie patriotyczne w SP nr 1 odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego społeczność SP nr 1 stara się wywiązywać z tego zadania poprzez pamięć o  świętach państwowych i rocznicach ważnych dla kraju.

Następnie zgromadzeni  obejrzeli prezentację artystyczną  „Jaki będzie mój Drogi Kraj – ode mnie zależy” opartą na muzyce, poezji, prozie poetyckiej o charakterze patriotycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego.

Może Ci się również spodoba