TURNIEJ SZACHOWY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 16 listopada odbył się turniej szachowy, w którym wzięło udział czworo naszych uczniów z klasy II b i III b. Celem imprezy było upamiętnienie 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jak również popularyzowanie królewskiej gry wśród dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami turnieju i mierzyli się nawet z młodzieżą licealną. To był pierwszy taki turniej, w którym wzięliśmy udział, cieszymy się, że mogliśmy stanąć na arenie i zaprezentować swoje umiejętności oraz zobaczyć różne style gry.

Cały turniej utrzymany był w duchu patriotyzmu. Rozpoczął go film mówiący o niepodległości, natomiast w przerwie wysłuchaliśmy wykładu historycznego dotyczącego dziejów mistrzów szachowych.

Podstawowa wartość turniejów szachowych to rozwinięcie umiejętności gry w szachy. Dzięki nim możemy  nauczyć się jak rozpoczynać partie szachowe i jakich błędów nie popełniać. A jak wiadomo z rozwojem umiejętności gry w szachy idzie rozwój umiejętności myślenia, budowania strategii, dyscypliny i zaangażowania, a także ważnym czynnikiem jest obycie z presją. Turnieje szachowe bywają stresujące.  Kolejną zaletą uczestnictwa w turniejach jest integracja. Można na nich poznać wiele osób o podobnych zainteresowaniach i często w podobnym wieku, szczególnie na turniejach szkolnych i regionalnych. Takie znajomości nie tylko zwiększają naszą motywację do dalszego grania w szachy, ale również często są początkami dużych przyjaźni i zaskakujących wydarzeń.

Zatem widzimy same korzyści z gry w szachy. Warto tę umiejętność rozwijać.

Na pamiątkę udziału w turnieju nasza Szkoła otrzymała piękny album „Dzieje Lubelszczyzny”, który przekazaliśmy do biblioteki szkolnej, a uczestnicy dostali dyplomy.

 

                                                                                                       Izabela Trancygier

Może Ci się również spodoba