Z ŻYCIA KLASY III B

Uczniowie klasy III b przekonali się, że nauka ortografii nie musi być nudna. Walory płynące z przeprowadzenia bieganego dyktanda to m.in. świetny sposób na naukę i zabawę. Wykorzystuje bowiem potencjał uczniów do wykształcenia umiejętności czytania ze zrozumieniem, prawidłowej wymowy i oczywiście czujności ortograficznej, a w połączeniu z ruchem, który jest dziś tak bardzo potrzebny, wspaniale aktywizuje uczniów do działania.

Zasady bieganego dyktanda są proste. Uczniowie podzieleni są na trzyosobowe drużyny, jedna osoba pełni funkcje biegacza (musi podbiec do tekstu dyktanda zawieszonego na drugim końcu sali i jak najwięcej zapamiętać), druga –  skryby / pisarza (zapisuje to, co usłyszała od kolegi), a trzecia funkcję korektora (pomaga skrybie, zaznacza wątpliwości i sprawdza je, poprawia błędy, może zastąpić biegacza, ale tylko wtedy, kiedy cały tekst dyktanda jest już w całości napisany).

Tekst dyktanda najeżony słowami z trudnościami ortograficznymi, jak się okazuje, nie tak łatwo zapamiętać, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę interpunkcję.

Taka metoda powtórzenia treści ortograficznych bardzo spodobała się uczniom. Ta niecodzienna nauka ortografii wywołała u wszystkich podekscytowanie i motywację. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego dyktanda bieganego.

Ten rodzaj dyktanda, choć wymagał od uczniów dużego zaangażowania i współpracy w grupie, wyzwolił również dużo pozytywnych emocji.

Na pewno będziemy często wracać do takiej formy aktywizujących zajęć!

Żaneta Kurzawska

Może Ci się również spodoba