Z WIZYTĄ U KSIĘŻNEJ IZABELI I MISTRZA JANA

W dniu 24 maja 2022 r. klasa 7 „b” wraz z p. Izabelą Szczypień i p. Martą Goździowską – Łubkowską odwiedziły muzeum Czartoryskich w Puławach. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której poznali dzieje rodu Czartoryskich oraz zapoznali się z działalnością księżnej Izabeli Czartoryskiej. W 1801 r. księżna otworzyła podwoje świątyni Sybilli, która stała się pierwszym polskim muzeum narodowym. Główną atrakcją tego miejsca jest możliwość założenia specjalnych okularów VR, dzięki którym zwiedzający przenosi się w czasie i ogląda wnętrze Sybilli sprzed 200 lat. Po utracie przez Polskę niepodległości księżna postanowiła gromadzić pamiątki narodowe, aby przekazać je potomnym. Mottem jej działań stały się słowa: „Ojczyzno! Nie mogłam cię obronić, niech cię przynajmniej uwiecznię”.

Kolejnym przystankiem szkolnej wycieczki był Zwoleń. To tutaj uczniowie mogli podziwiać pomnik Jana Kochanowskiego oraz wejść do krypty, gdzie znajduje się marmurowy sarkofag Mistrza Jana i jego rodziny.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, który od połowy XV wieku był własnością rodu Kochanowskich, a od 1576 roku stanowił miejsce pobytu i pracy twórczej Jana Kochanowskiego. W muzeum uczniowie w bardzo interesujący sposób poznali dzieje życia wielkiego poety, wybitnego przedstawiciela złotej epoki kultury polskiej. Muzeum otacza piękny park, w którym znajduje się symboliczny sarkofag córki poety, Urszuli. W miejscu, gdzie rosła słynna czarnoleska lipa, pod którą siedział i rozmyślał poeta, leży dziś tajemniczy głaz. Miejsce to sprzyja zadumie i refleksji. Była to bardzo interesująca wycieczka, a kolejny wyjazd planujemy już we wrześniu.

Marta Goździowska – Łubkowska

Izabela Szczypień

Może Ci się również spodoba