SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W LUBLINIE UROCZYŚCIE OBCHODZI 30 – LECIE DZIAŁALNOŚCI ŚRODOWISKA BOROWICZAN – SYBIRAKÓW

02 czerwca 2022 r. obchodziliśmy uroczyście 30 – lecie działalności Środowiska Borowiczan – Sybiraków.

O godzinie 9. 40 młodzież zgromadziła się w sali teatralnej, gdzie wysłuchała prelekcji Pani Dyrektor Iwony Pańpuch, poświęconej historii Borowiczan, informacji o działalności Stowarzyszenia, którą przekazała pani Dorota Adach, honorowy prezes Środowiska oraz prezentacji poetyckiej w wykonaniu koleżanek i kolegów z ósmej klasy. Następnie młodzież złożyła wiązanki i zapaliła znicze od Środowiska Borowiczan – Sybiraków oraz od społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Lublinie pod memoriałem upamiętniającym Borowiczan.

O godzinie 11.00 odbyła się w Kościele Rektoralnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej Msza święta w intencji zmarłych i żyjących więźniów łagrów NKWD z Borowicz i Swierdłowska oraz ich rodzin, w której brała udział Pani Dyrektor oraz uczniowie pod opieką nauczycieli, a także poczet sztandarowy naszej Szkoły.

Po zakończeniu Mszy świętej wzięliśmy udział w przemarszu uczestników uroczystości na Zamek Lubelski, gdzie nastąpiło upamiętnienie Bohaterów poprzez złożenie wiązanek i zapalenie zniczy. Z kolei udaliśmy się do siedziby lubelskiego IPN – u, gdzie odbyły się uroczystości oficjalne przy współudziale władz miejskich i wojewódzkich z Wojewodą Lubelskim oraz z udziałem Lubelskiego Kuratora Oświaty; tu także obchodom rocznicowym towarzyszył poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie. W siedzibie lubelskiego IPN – u mieliśmy zaszczyt prezentować program artystyczny, zredagowany i przygotowany specjalnie na tę okazję. Widzowie ze wzruszeniem oglądali prezentację i bardzo wysoko ocenili pracę recytatorów, tancerek oraz wokalistki, którzy z wielkim zaangażowaniem brali udział w tej podniosłej uroczystości.

Ostatnim punktem czwartkowych obchodów było spotkanie wszystkich uczestników uroczystości – także przedstawicieli społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie z pocztem sztandarowym – pod Pomnikiem Borowiczan, znajdującym się przy ulicy Nowy Świat 41, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze w intencji Łagierników i wszystkich zmarłych członków Środowiska Borowiczan – Sybiraków.

Należy podkreślić, że ten dzień był dla nas ważną i podniosłą lekcją historii, zapamiętamy także trafne i piękne słowa, skierowane do nas przez Panią Dyrektor Iwonę Pańpuch:

Zebraliśmy się dzisiaj, by upamiętnić żołnierzy Armii Krajowej wywiezionych w listopadzie i grudniu 1944 roku z Lublina do łagru w Borowiczach na terenie dzisiejszej Rosji. Wielu z nich zmarło na skutek pracy przekraczającej ludzkie siły oraz tragicznych warunków bytowych. Nieliczni wrócili do kraju w 1947 roku. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie kultywuje pamięć o bohaterach i męczennikach – Borowiczanach – Sybirakach poprzez przekazywanie kolejnym pokoleniom uczniów i nauczycieli wiedzy o bolesnym losie bohaterów narodowych, ich poświęceniu dla Ojczyzny oraz organizację uroczystości rocznicowych, a także ścisłą współpracę ze Środowiskiem Borowiczan – Sybiraków, obchodzącym w tym roku 30 – lecie swojej działalności. Jesteśmy dumni, że możemy być strażnikami pamięci o Borowiczanach – Sybirakach i dbać o miejsca dla nich ważne – między innymi Pomnik poświęcony Borowiczanom przy ulicy Nowy Świat w Lublinie oraz rokrocznie włączać się w ogólnopolskie obchody rocznicowe. To dla nas zaszczyt, że możemy właśnie w taki sposób realizować misję wychowania patriotycznego Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

Może Ci się również spodoba