UCZNIOWIE KLASY 1 „B” PROPAGUJĄ ZDROWY STYL ŻYCIA

„ Zdrowie to jest cenny dar,
a więc o nie zawsze dbam”

 Podczas obchodów „Tygodnia Zdrowego Żywienia” odbyło się spotkanie uczniów klasy 1 „B” z pielęgniarką szkolną, Panią Justyną. Prelekcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przygotowała  i przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych osób. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych, różnorodnych działań profilaktycznych, a także przebywania na świeżym powietrzu (zabawy ruchowe, spacery itp.), higieny osobistej oraz codziennej diety.

W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Pielęgniarka wspomniała także o konieczności zadbania o kręgosłup, czemu sprzyja  – prócz konkretnych ćwiczeń – prawidłowa postawa ciała w każdej sytuacji.  Następnie dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odżywiania się, które zostały ujęte w następujące wskazania:.

  1. Jedz regularnie 5 posiłków dziennie i pamiętaj o częstym piciu wody; myj zęby po jedzeniu.
  2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
  10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

 

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki i zadawały pytania. Uczestnicy spotkania zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

Monika Machulska – Wasilewska

Może Ci się również spodoba