Spotkania z ciekawymi ludźmi
Spotkanie z p. Grzegorzem Winnickim – 12 grudnia 2012 roku zainicjowała wizytę p. Grzegorza Winnickiego pracownika naukowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
Spotkanie to miało ułatwić uczniom wykonanie w sposób poprawny własnej prezentacji multimedialnej w związku z ogłoszonym konkursem literacko-plastyczno- medialnym „Bohaterom Powstania Styczniowego”.
Zainicjowali go trzej doradcy metodyczni nauczycieli: plastyki, języka polskiego i bibliotekarzy szkolnych.
Jego odbiorcami byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Lublin.
Do wykonania prezentacji multimedialnej zostali zachęceni uczniowie klas 2a, 2b, 3a,3e.
Pan Grzegorz Winnicki wygłosił prelekcję instruktażową i wyświetlił kilka prezentacji multimedialnych na temat zasad poprawnie wykonanych prezentacji multimedialnych.
Uczniowie zdobyli wiedzę na temat elementów zawartych w prawidłowo wykonanej prezentacji multimedialnej oraz sposobu rozmieszczenia treści merytorycznej w poszczególnych slajdach.
Na zakończenie pani Jadwiga Witkowska- Kunach podziękowała panu Grzegorzowi Winnickiemu za przybycie i interesujące warsztaty.
09.01.2013 r. odbyło się spotkanie z p. Adamem Polskim zorganizowane w ramach prac grup zadaniowych biorących udział w projekcie edukacyjnym – „Bohaterom Powstania Styczniowego”. Uczennice koła bibliotecznego klasy 2a przeprowadziły wywiad z panem Adamem Polskim, autorem książki „Miejsca pamięci powstańców styczniowych w województwie Lubelskim
Pytania dotyczyły celów i obszarów działalności Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic, dorobku twórczego i wydawniczego prezesa towarzystwa i przegranej bitwy pod Fajsławicami, która rozegrała się 24.08 1863 roku.
Spotkanie trwało przeszło godzinę. Zostało nagrane na kamerze wideo i dyktafonie.
Pan Adam Polski przekazał naszej bibliotece 5 książek z 25, które napisał podczas 22 lat pełnienia funkcji prezesa TPF.
Niezwykle interesującej rozmowie przysłuchiwały się kl. (2a, 2b, 3a, 3b).
Na zakończenie uczennice bardzo gorąco podziękowały Panu Adamowi Polskiemu za poświęcony czas, przybliżenie i uporządkowanie wiedzy o Powstaniu Styczniowym i bitwie pod Fajsławicami. Wyraziły nadzieję, ze nie jest to ostatnia wizyta szacownego gościa w murach naszej szkoły.
Komentarz: Uczennice koła bibliotecznego klasy 2a w dniu 09.01.2013 r. przeprowadziły wywiad z panem Adamem Polskim, autorem książki „Miejsca pamięci powstańców styczniowych w województwie lubelskim”. Niezwykle interesującej rozmowie przysłuchiwały się kl. (2a, 2b, 3a, 3b). Spotkanie z p. Adamem Polskim zostało zorganizowane w ramach pracy jednej z wielu grup zadaniowych projektu edukacyjnego „Bohaterom Powstania Styczniowego”.
Spotkanie z Grzegorzem Sztalem – 23.01 2013 r. przybył do naszej szkoły sekretarz Stowarzyszenia Dawnej Broni i Barwy z MDK nr 2 w Lublinie p. Grzegorz Sztal.
Wizyta p. Grzegorza Sztala rozpoczęła cykl imprez poświęconych Powstaniu Styczniowemu w Gimnazjum nr 1.
Pokazana broń epoki powstania styczniowego: pistolety, karabiny, proch, szable pomogła uczniom z naszej szkoły poznać warunki walki powstańców styczniowych 1863 roku.
Pan Grzegorz Sztal pokaz swój wzbogacił prezentacją multimedialną pt. „Broń Powstańcza”. Omawiał umundurowanie, uzbrojenie powstańców styczniowych.
Zdjęcia powstały po powstaniu styczniowym w zakładach fotograficznych miasta Kraków.
Prelegent zwrócił uwagę słuchaczy m.in. na kosę bojową tego okresu. Kosa- narzędzie gospodarcze stawała się narzędziem walki, gdy została umocowana na sztorc przez chłopów biorących czynny udział w powstańczych walkach.
Wystawa ”Lubelskie Orlęta” po której oprowadzał jej autor Grzegorz Sztal prezentowała materiały dokumentujące losy lubelskiego gimnazjalisty Bartosza Jankowskiego, który w wieku 19 lat zginął w walkach 1920 roku w szwadronie przybocznym Józefa Piłsudskiego.
Jego dziadek najprawdopodobniej był powstańcem styczniowym.
Materiały graficzne prezentowane na korytarzu przed biblioteką będą prezentowane w naszej szkole od 23.01.2013 r. do 08.03.2013 r.. W tym dniu rozstrzygnięty zostanie w naszej szkole finał międzyszkolnego konkursu plastyczno-literacko- medialnego pt. „Bohaterom Powstania Styczniowego”.
Komentarz: Spotkanie 23.01 2013 r. młodzieży klasy 2a,2b, 3b, 3a naszej szkoły z Grzegorzem Sztalem, sekretarzem Stowarzyszenia Dawnej Broni i Barwy. W trakcie spotkania pan Grzegorz Sztal pokazał uczniom broń epoki powstania styczniowego: proch, pistolety, karabiny, szable, kosy bojowe powstańców styczniowych 1863 roku.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012, „Rokiem Janusza Korczaka”. W związku z tym doniosłym wydarzeniem w naszej szkole 12.03.2012 r. odbyło się spotkanie z Marzeną Targońską- bibliotekarzem Działu Instrukcyjno- Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Pani M. Targońska zapoznała młodzież naszej szkoły (1b, 2f, 2g) z sylwetką znakomitego człowieka, wychowawcy, autora wielu książek o tematyce pedagogicznej i dziecięcej. Dopełnieniem ciekawej prelekcji była niezwykle interesująca prezentacja multimedialna.
Pani Jadwiga Witkowska- Kunach, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy zorganizowała spotkanie uczniów naszej szkoły i nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin z panią M. Targońską w celu zainteresowania słuchaczy postacią Janusza Korczaka .Na zakończenie wystąpienia prowadzącej zaproponowała młodzieży udział w konkursach rekomendowanych przez MDK „Pod Akacją” i przez Gimnazjum nr 3 w Lublinie.
Komentarz: Spotkanie 12.03.2012 r. z Marzeną Targońską- bibliotekarzem Działu Instrukcyjno- Metodycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Pani MarzenaTargońska zapoznała młodzież naszej szkoły (1b, 2f, 2g) z sylwetką Janusza Korczaka znakomitego człowieka, wychowawcy, autora wielu książek o tematyce pedagogicznej i dziecięcej. Dopełnieniem ciekawej prelekcji była niezwykle interesująca prezentacja multimedialna.
Spotkanie z Martą Fox- 16.06.2011 r., w Filii nr 31 MBP im. H. Łopacińskiego gościła p. Marta Fox- pisarka m.in. powieści dla dzieci i młodzieży. Tematyka książek (doskonale znanej autorki) dotyka problemów wieku dojrzewania. Uczniowie klas trzecich należący do koła bibliotecznego z uwagą słuchali M. Fox, która dzieliła się z młodymi odbiorcami faktami ze swojego życia, opowiadała także o losach bohaterów występujących na kartkach jej książek. Poranek z autorką umożliwił uczniom bliższe poznanie warsztatu pisarskiego, a także stał się pretekstem do wielu przemyśleń. Dopełnieniem spotkania była możliwość osobistej rozmowy czy zdobycie autografu.
Komentarz: Spotkanie 16.06.2011 r. z pisarką Martą Fox w Filii nr 31 MBP im. H. Łopacińskiego. Podczas spotkania uczennice poznały warsztat twórczy autorki powieści dla dzieci i młodzieży. Miały możliwość osobistej rozmowy pisarką oraz zdobycia autografu.
Uczniowie klas trzecich z wielkim zadowoleniem przyjęli zaproszenie bibliotekarzy pracujących w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, przy ul. Krańcowej106, bowiem 20.05.2011 r. w progach biblioteki gościła Ewa Nowak. (pisarka wielu opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży). Młodzież podczas spotkania miała możliwość bezpośredniej rozmowy z autorką znanych książek, czy pozyskania autografów do ulubionych utworów.
Komentarz: Spotkanie 20.05.2011 r. z Ewą Nowak, pisarką powieści dla dzieci i młodzieży w Filii nr 9 MBP im. H. Łopacińskiego przy ul. Krańcowej106. Młodzież podczas spotkania miała możliwość bezpośredniej rozmowy z autorką znanych książek i uzyskania autografów do ulubionych utworów.
13.05.2011 r., w Tygodniu Bibliotek młodzież z koła (klas 3c, 3e, 3f, 3d) spotkała się z Agnieszką Martinką- podróżniczką, autorką książki pt. „Szybsza niż lew” w Pedagagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Młodzież z zaciekawieniem przysłuchiwała się opowieściom niezwykłej podróżniczki, która z wielką pasją mówiła o swojej wyprawie rowerowej na Ural (miejsce zesłania jej ojca). Młodzi słuchacze poznali również liczne przygody, których autorka doświadczyła podczas objazdu rowerem Jeziora Wiktorii w Afryce. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie koła bibliotecznego pod opieką p. Jadwigi Witkowskiej- Kunach.
Komentarz: 13.05.2011 r., w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie w Tygodniu Bibliotek młodzież z koła bibliotecznego (klas 3c, 3e, 3f, 3d) spotkała się z Agnieszką Martinką- podróżniczką, autorką książki pt. „Szybsza niż lew”. Spotkanie w Bibliotece poświęcone było wyprawie rowerowej, którą podróżniczka odbyła się w sierpniu 2006 roku na Ural, do kopalni węgla kamiennego w Połowince, dokąd w latach czterdziestych XX wieku został zesłany Zdzisław Martinka, jej ojciec.
02.06.2010 r.- członkowie koła bibliotecznego klas drugich pod opieką p. J. Witkowskiej-Kunach uczestniczyli w spotkaniu autorskim poetki Alicji Barton. Uczniowie zostali zaproszeni do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, gdzie poetka prezentowała wiersze ze swojego najnowszego tomiku pt. „Wiersze ze starej szuflady”. Młodzież oglądała również wystawę fotografii Zenona Embingera pt. „To mój Lublin”.
Adres zdjęc z PBWim.KEN
Komentarz: W Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie autorskie z Alicją Barton dotyczące tomiku poezji „Wiersze ze starej szuflady” . W spotkaniu wzięli udział uczniowie z koła bibliotecznego klas drugich Gimnazjum nr 1 w Lublinie pod kierunkiem Jadwigi Witkowskiej-Kunach. Uczestnicy spotkania z uwagą i wzruszeniem słuchali pięknych wierszy o starym Lublinie, które czytała poetka.
Spotkanie z bajkopisarzem Robertem Karwatem – 01.02.2010 r. – po raz drugi
poeta i dziennikarz odwiedził młodzież naszego gimnazjum. W spotkaniu uczestniczyła klasa 2c z wychowawczynią p. Barbarą Rycerz i nauczycielem j. polskiego p. Magdaleną Traczuk. Spotkanie zorganizowała p. A. Tywoniuk
Spotkanie z Dariuszem Jóźwikiem pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Lublinie w 10.2009 r. Pan Jóźwik przybliżył gimnazjalistom postać wybitnego reżysera teatralnego Jerzego Grotowskiego. Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 3c i 3f pod opieką nauczyciela j. polskiego p. J. Mirosław i nauczyciela bibliotekarza
p. J. Witkowskiej-Kunach.
Komentarz: Postać wybitnego reżysera teatralnego Jerzego Grotowskiego przybliżył gimnazjalistom pan Dariusz Jóźwik pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Prelekcji w 10.2009 r. wysłuchali uczniowie klas 3c i 3f pod opieką nauczyciela j. polskiego p. J. Mirosław i nauczyciela bibliotekarza p. J. Witkowskiej-Kunach.
Spotkanie z Jolantą Jurkowską– kierownikiem Filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 10.2008 r. Pani Jurkowska przygotowała i zaprezentowała prelekcję poświęconą znanemu reportażyście Ryszardowi Kapuścińskiemu. Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 2d i 3f. Spotkanie w szkolnej bibliotece zorganizowała p. J. Witkowska-Kunach.
Komentarz: 10.2008 r. Pani Jolanta Jurkowska- kierownik Filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przygotowała i zaprezentowała prelekcję poświęconą znanemu reportażyście Ryszardowi Kapuścińskiemu. Prelekcji wysłuchali uczniowie klas 2d i 3f. Spotkanie w szkolnej bibliotece zorganizowała p. J. Witkowska-Kunach.
Robert Karwat – 10.2008 r. miała miejsce pierwsza wizyta autora baśni, bajek, opowiadań i wierszy w naszej szkole. Uczestniczyła w nim kl. 2e z wychowawczynią p. Agnieszką Pawelec. Autor przeczytał kilka swoich utworów i rozmawiał z młodzieżą na tematy zawarte w tekstach. Po ciekawej w dyskusji klasa 2e została zaproszona na kolejne spotkanie z bajkopisarzem do Domu Kultury LSM (z okazji wydania jego książki zatytułowanej „Pióro Motyla”). Młodzież z naszego gimnazjum uświetniła ten wieczór, czytała bajki i śpiewała piosenki autora przy akompaniamencie gitary. Spotkanie z panem Robertem zorganizowała p. A. Tywoniuk.
Spotkanie z Marianem Pawełczakiem żołnierzem oddziału ,,Zapory’’ – 25.04.2008 r. Zaproszony gość opowiadał uczniom o swoich przeżyciach z okresu wojny i z czasów powojennych. Wspominał swojego dowódcę majora Hieronima Dekutowskiego- wybitnego stratega i patriotę oraz kolegów z oddziału. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. 3c, 3f, 3g. Uzupełnieniem prelekcji była wystawa pt. ,,Oddziały podziemia niepodległościowego – ,,Zaporczycy’’- przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy.
Zbigniewem Wojciechowskim, 05.03.2008 r.- naszą szkołę odwiedził pan Zbigniew Wojciechowski prezes Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia „Wspólne korzenie”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. 1c, 1g, 3f wraz z nauczycielami. Scenografię spotkania stanowiła wystawa pt. ”Miasto Lwów” przygotowana przez młodzież z kl. 3f i 3d, nauczycieli bibliotekarzy p. A. Tywoniuk i p. B. Zawiślak oraz nauczyciela historii p. M. Goździowską.
Spotkanie z lubelską poetką panią Ireną Ciesielską- Piech– 27.04.2007 r. nasz gość obejrzał program poetycko- muzyczny zaprezentowany przez uczniów z Koła bibliotecznego z klasy 2 f , Uczniowie recytowali kilkanaście wierszy z tomików „Czerwona róża” i „Niezapominajki”. Tematem wierszy była postać Jana Pawłowi II i harcerze z drużyny lubelskiej „Ul Zboże”, walczący z okupantem niemieckim w Lublinie w czasie II wojny światowej.
Komentarz: Pani Irena Ciesielska- Piech– 27.04.2007 r. obejrzała program poetycko- muzyczny zaprezentowany przez uczniów klasy 2 f- koło biblioteczne. Dla zgromadzonej publiczności opowiedziała o swojej młodości podczas okupacji niemieckiej i dorosłym życiu po wojnie.
Drugie spotkanie z Antonim Tomczykiem autorem książki „Abyśmy mogli wybaczyć” odbyło się 21.04.2004 r. Zorganizowane zostało dla nauczycieli naszego gimnazjum w czytelni biblioteki. Uczestniczyło w nim kilkunastu nauczycieli.
9.03.2004 r. w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie pana Ryszarda Filipskiego – aktora i reżysera z uczniami klasy II j oraz uczniami należącymi do koła bibliotecznego klas drugich i trzecich (II c, II g, III a, III d).
10.12.2003 r. przybył do naszej szkoły członek Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, autor książki „Abyśmy mogli wybaczyć” Antoni Tomczyk. Opowieściom pisarza przysłuchiwali się uczniowie klas 3f, 3d, 3c, 3g. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwała Jadwiga Witkowska- Kunach.
21.11.2003 r. nastąpiło otwarcie drugiej czytelni dla nauczycieli poświęconej naszemu patronowi. W spotkaniu wzięli udział: Ewa Banaś – wizytator Lubelskiego Kuratorium, Jadwiga Bronisz z Rady Dzielnica Dziesiąta, Stanisław Sulenta przewodniczący Rady Rodziców oraz nauczyciele bibliotekarze z zaprzyjaźnionych gimnazjów: 3,9,13,15 i nauczyciele języka polskiego z naszego gimnazjum.
Spotkanie z mgr z Januszem Kowalczykiem pracownikiem Biura Integracji Europejskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. 13.03.2003 r. – prelekcja na temat „ Instytucje Unii Europejskiej”. Odbiorcami była młodzież przygotowująca się do II etapu konkursu z wiedzy o Unii Europejskiej.
Pani Krystyna Płatakis – 14.11.2002 r. gościła w naszej szkole autorka literatury wspomnieniowej. Podczas prezentacji jej książki „Póki pamięć dopisuje, póki jeszcze czas” w naszej bibliotece dla kl.2b i koła historycznego. Organizatorkami tego poranka autorskiego były pani Jadwiga Witkowska- Kunach i M. Podkowa z nauczyciel historii.
Spotkanie ze Stanisławem Wołoszynem prezesem Światowego Związku Armii Krajowej i Stanisławem Marczewskim Prezesem Okręgu Lublin Armii Krajowej –17.04.2002- na temat działalności AK na Lubelszczyźnie w okresie II wojny światowej i kilku latach po wojnie.
Z inicjatywy pani Jadwigi Witkowskiej- Kunach i pani Wiesławy Otulskiej odbyło się spotkanie z mgr Januszem Kowalczykiem z Wydziału Polityki Regionalnej i Integracji Europejskiej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 13.12.2001 r. Poświęcone ono było zadnieniom Unii Europejskiej. Wzięły w nim uczniowie przygotowujący się szkolnego konkursu na ten temat.
Oprac.05.2013 r. Jadwiga Witkowska- Kunach