Emocje, wrażenia i refleksje teatralne - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 13.02.2024, 10:05

Emocje, wrażenia i refleksje teatralne

scena-teatralna-z-czerwonymi-zaslonami

Dnia 23 i 24 stycznia 2024 roku odbyły się wycieczki edukacyjne, zorganizowane w celu obejrzenia widowisk teatralnych, przygotowanych i prezentowanych przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji Dzieci i Młodzieży im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Pierwszego dnia widzami byli uczniowie klasy 7a, którzy obejrzeli inscenizację ,,Zemsty’’ Aleksandra Fredry. Ta najpopularniejsza polska sztuka komediowa o ponadczasowym charakterze przybliżyła uczniom dawny, szlachecki świat. Dzięki artystom przenieśliśmy się do romantycznych realiów starego zamczyska, by poznać prawdziwe oblicze polskich szlachciców w osobach porywczego Cześnika, podstępnego Rejenta oraz tragikomicznego Papkina. Minione czasy pozostawiły następcom cenną myśl, godną nie tylko rozważania, ale przede wszystkim - ustawicznego realizowania: ,,Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.’’ Uczestnikami następnego widowiska edukacyjnego zatytułowanego ,,Projekt Mickiewicz’’ byli uczniowie klas: 5a, b, c oraz 6a. Liczna grupa widzów zgromadzona w Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie aktywnie brała udział w ciekawej inscenizacji najsłynniejszej ballady Adama Mickiewicza ,,Pani Twardowska’’ oraz znanych fragmentów ,,Pana Tadeusza’’.
Profesjonalne wykonanie utworów Adama Mickiewicza połączone z ruchem scenicznym odsłoniło uczniom tajniki niełatwej sztuki aktorskiej i utrwaliło wiedzę zdobytą na lekcjach języka polskiego na temat tworzywa teatralnego.
Jadwiga Korzeniewska