"Katyń - Ocalić od zapomnienia" - Społeczność SP1 pamięta o Poruczniku Marianie Miżołębskim - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 17.04.2024, 13:39

uczniowie pod pomnikiem

17 kwietnia 2024 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie im. ks. Stanisława Konarskiego uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody, w których uczestniczyła społeczność Szkoły oraz zaproszeni goście, miały szczególnie podniosły charakter.
Pani Dyrektor Iwona Pańpuch rozpoczęła swoje wystąpienie od powitania przybyłych na uroczystość, po czym przypomniała postać porucznika Mariana Miżołębskiego - a w kontekście jego losów zaznaczyła, że nazwa „Katyń” ma dzisiaj - nie tylko w języku polskim – jedno podstawowe znaczenie: symbolizuje ona zbrodnię masową, dokonaną na narodzie polskim, jedną z najbardziej okrutnych spośród tych, których dopuścił się sowiecki totalitaryzm. W podsumowaniu swojego wystąpienia Pani Dyrektor podkreśliła, że w Szkole Podstawowej nr 1 szczególną wagę przykłada się nie tylko do wychowania patriotycznego, ale również do wychowania ku wartościom - a jedną z podstawowych wartości narodowych jest pamięć o przeszłości Kraju.
Kolejną częścią spotkania była prezentacja programu poetycko - muzycznego, zatytułowanego „Katyń - pamiętamy”, którym młodzież przygotowana przez panią Martę Bednarczuk, zaprezentowała okolicznościowe materiały źródłowe, teksty liryczne oraz pieśni.
Następnie zgromadzeni wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez Panią Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Córkę porucznika Mariana Miżołębskiego, Panią Danutę Malon. Szanowna Prelegentka zaprezentowała biografię porucznika Miżołębskiego na tle wydarzeń historycznych, po czym podziękowała społeczności Szkoły za pełnienie roli strażnika pamięci, podkreślając przede wszystkim rolę Pani Dyrektor Iwony Pańpuch w krzewieniu patriotyzmu oraz wychowywaniu młodych ludzi w poszanowaniu wartości i szacunku dla narodowych bohaterów.
Z kolei uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy Dębie Pamięci oraz Memoriale ku czci porucznika Mariana Miżołębskiego przed budynkiem Szkoły, gdzie nastąpiło złożenie biało - czerwonych wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Pańpuch, która podkreśliła, że porucznik Marian Miżołębski, którego heroiczna postawa jest wzorem dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, będzie zawsze przykładem patriotyzmu najwyższej próby. Pielęgnowanie pamięci o nim to nie obowiązek, ale przywilej, gdyż – jak zapewnia Ewa Ostrowska w wierszu „Nasza powinność”

„Oficerowie z Katynia
trzymający wieczną wartę na granicy powinności
zasłużyli