Poznajemy w bibliotece szkolnej bogactwo legend lubelskich - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 06.03.2024, 11:14

Poznajemy w bibliotece szkolnej bogactwo legend lubelskich

wystawa Lublin

Legendy, które przez wieki towarzyszyły historii Lublina, stanowiły osnowę cyklu spotkań literackich w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie. Zaproszeni uczniowie z klas: 1a, b, c, 2a, mogli poznać wybrane legendy w fascynujący sposób przybliżające tradycję i przeszłość Koziego Grodu. Barwne opowieści o początkach miasta, symbolach i artefaktach z nim związanych, ważnych miejscach i postaciach zakorzenionych w lokalnej kulturze - przedstawiły zainteresowanym słuchaczom uczennice klasy 7 a - Marta Grabiec i Natalia Kondratiuk. Opowieści pozwoliły wyjaśnić między innymi pochodzenie śladów Czarciej Łapy na hebanowym stole, znaczenie niezwykłego snu, jaki nawiedził Leszka Czarnego (legendarnego założyciela miasta), czy też intrygującą zawartość tajemniczej skrzyni, porzuconej podczas najazdu Kozaków. Przedstawiane historie wzbudziły u słuchaczy duże emocje i spowodowały zadawanie licznych pytań o dawny gród, pierwszych władców i sposób życia dawnych osadników. W każdej legendzie odkrywaliśmy nie tylko nieznane dotychczas wydarzenia, ale także wyjątkowe postacie, które skłaniały do refleksji dzięki swojemu męstwu i zaangażowaniu w sprawy społeczności.
Spotkania literackie, które zapoczątkowały poznawanie przeszłości Lublina dzięki barwnym opowieściom, będą rzecz jasna kontynuowane ze względu na nieocenione wartości poznawcze i wychowawcze.
Jadwiga Korzeniewska