XI Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim "Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny" - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 04.01.2024, 13:35

Portret księdza Stanisława Konarskiego

Uczestnicy: konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Cele edukacyjne

• Upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego, a także innych wybitnych przedstawicieli kultury Oświecenia w Polsce.
  • Ukazanie aktualności koncepcji zawartej w systemie wychowawczym opracowanym przez wielkiego Pijara.
  • Doskonalenie umiejętności sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem polskim oraz korzystania z narzędzi i zasobów cyfrowych.

Cele wychowawcze

• Kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym był wierny ks. Stanisław Konarski.
  • Inspirowanie uczniów do poznania dorobku intelektualnego ks. Stanisława Konarskiego oraz kultury polskiego Oświecenia.

Konkurs literacki
Warunkiem udziału w konkursie jest zredagowanie przez ucznia pracy pisemnej na jeden z trzech podanych niżej tematów:

1. W 1771 roku król Stanisław August Poniatowski uhonorował księdza Stanisława Konarskiego medalem z napisem „Sapere auso” – „Temu, który odważył się być mądrym”. Napisz mowę pochwalną na cześć ks. Stanisława Konarskiego, która mogłaby być wygłoszona z tej okazji. W laudacji przedstaw najważniejsze dokonania Wielkiego Pijara.
  2. Wyobraź sobie, że na kilka dni przeniosłaś się/przeniosłeś się do osiemnastowiecznej Warszawy i zostałaś/zostałeś uczennicą/uczniem Collegium Nobilium. Napisz o tym opowiadanie. Twoja praca musi dowodzić, że bardzo dobrze znasz zasady obowiązujące w szkole założonej przez ks. Stanisława Konarskiego.
  3. „Jaka jest młodzież w Rzeczpospolitej, taka swego czasu będzie Rzeczpospolita”. Zredaguj pracę, w której przedstawisz, w jaki sposób rozumiesz myśl ks. Stanisława Konarskiego.

Kryteria oceny prac literackich:

• trafne opracowanie wybranego tematu,
  • wskazanie związku idei oraz reform księdza Stanisława Konarskiego ze współczesnymi problemami dotyczącymi oświaty i doskonalenia wewnętrznego człowieka,
  • znajomość dokonań wybitnego pijara,
  • poprawność językowa, interpunkcyjna, ortograficzna wypowiedzi.

Konkurs na prezentację multimedialną

Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie przez ucznia prezentacji multimedialnej na jeden z dwóch podanych niżej tematów:

1. Wskaż zasługi ks. Stanisława Konarskiego dla założenia i funkcjonowania Komisji Edukacji Narodowej.
  2. Uzasadnij, że ks. Stanisławowi Konarskiemu słusznie należy się tytuł „nasz współczesny”.

Prezentacja multimedialna w programie PowerPoint. Ocenie podlega merytoryczna zawartość prezentacji oraz oryginalność i pomysłowość w ujęciu tematu.

Kryteria oceny prezentacji multimedialnej:

• samodzielność przygotowania prezentacji multimedialnej,
  • 25-35 slajdów,
  • estetyka i przejrzystość całości,
  • czytelne wyeksponowanie informacji,
  • animacja i dźwięk zgodny z charakterem prezentacji,
  • odtwarzanie automatyczne,
  • merytoryczna zawartość pracy, oryginalność i pomysłowość ujęcia tematu,
  • podanie bibliografii wykorzystanych źródeł; w tym adresów stron internetowych.

Zasady uczestnictwa
Uczeń może przygotować tylko jedną pracę indywidualnie, pracę pisemną lub prezentację multimedialną. Do pracy każdego z uczestników muszą zostać dołączone: Karta zgłoszenia (załącznik nr 1), Zgoda rodzica /opiekuna prawnego autora pracy na uczestnictwo w konkursie oraz przetwarzanie danych osobowych lub Zgoda pełnoletniego uczestnika na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 2), Zgoda pełnoletniego uczestnika lub rodzica/opiekuna prawnego autora pracy na rozpowszechnianie wizerunku (załącznik nr 3), Zgoda uczestnika pełnoletniego lub rodzica/opiekuna prawnego autora pracy na rozpowszechnianie nadesłanej pracy (załącznik nr 4), Klauzula informacyjna dla uczestników, rodziców/opiekunów prawnych uczestnika (załącznik nr 5), Oświadczenie pełnoletniego uczestnika lub rodzica/opiekuna prawnego autora pracy o zapoznaniu się z regulaminem Konkursu oraz klauzulą informacyjną (załącznik nr 6) – według zamieszczonych wzorów.

Karty zgłoszenia oraz prace uczniów przekazuje tylko i wyłącznie szkoła. Można przesłać dowolną ilość prac. Prace literackie winny być dostarczone w formie papierowej oraz w wersji elektronicznej na adres e-mail: konarski@sp1.lublin.eu

Prezentacje multimedialne winny być przesłane na płycie CD lub na pendrivie: konarski@sp1.lublin.eu . Nośniki stają się własnością organizatorów konkursu i nie są odsyłane. Prace literackie powinny być napisane komputerowo, w programie Word (marginesy: 1,5 cm, czcionka: Times New Roman, rozmiar czcionki: 12, odstępy między wierszami – interlinia – 1,5), objętość tekstów: od 2 do 5 stron A4. Prosimy nie zapisywać pracy w formacie pdf. Prace nie mogą wcześniej być publikowane ani nagradzane w innych konkursach. Należy je dostarczyć do dnia 8 marca 2024 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

im. ks. Stanisława Konarskiego
ul. Kunickiego 116
20-436 Lublin z dopiskiem XI KONKURS „KS. STANISŁAW KONARSKI”