"Bohater na stówkę" - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 13.06.2024, 13:50

"Bohater na stówkę"

uczennica z dyplomem

W dniu 10 czerwca 2024 roku w Centralnym Przystanku Historii IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego miała miejsce Gala Finałowa Konkursu ,, Bohater na stówkę ‘. Konkurs odbył się z okazji odrodzenia się złotego jako polskiej waluty narodowej.
Zadanie konkursowe poległo na wykonaniu projektu banknotu o nominale 100 złotych z wizerunkiem lokalnego bohatera oraz przygotowanie jego opisu biograficznego.
Na konkurs nadesłano 1500 prac w czterech kategoriach wiekowych .
Jest nam niezwykle miło poinformować , że uczennica naszej Szkoły Zofia Budzyńska z klasy V "a" zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 12-14 lat. Zosia przedstawiła postać Henryka Jerzego Szcześniewskiego ps. Żuraw .Był on komendantem Hufca ZHP w Zamościu , brał udział w kapani wrześniowej 1939 roku . Za swoją konspiracyjną działalność w AK i Szarych Szeregach zostaje aresztowany przez Niemców w 1942 roku .Trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku , tam otrzymał numer 3948. W obozie zorganizował system wynoszenia meldunków m.in. w wykonywanych przez więźniów szydłach. Po ewakuacji Majdanka przeszedł gehennę innych obozów koncentracyjnych. Po wojnie pozostał na emigracji we Francji , gdzie był nauczycielem i działaczem ZHP poza granicami kraju .Za swoją działalność został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Raz jeszcze składamy Zosi wielkie gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów .