Konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas trzecich - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 07.06.2024, 09:04

Konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas trzecich

grafika internetowa - książka

Konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas trzecich odbył się bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie dnia 27 maja 2024 roku. Celem konkursowych zmagań było wykazanie się przez uczniów umiejętnością czytania ze zrozumieniem tekstu ,,Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą’’ autorstwa Agnieszki Frączek. Szkolna lektura jest wyjątkową opowieścią o dzieciństwie, młodości i narodzinach niezwykłego talentu poetyckiego Juliana Tuwima. Jej niezwykłość polega na zastosowaniu przez autorkę humorystycznego sposobu przedstawienia wydarzeń z życia genialnego poety XX wieku. U młodego czytelnika wzbudza ciekawość świata - zwłaszcza dzięki wyeksponowaniu postawy głównego bohatera opowieści, który w swym dzieciństwie nie zaznał spokoju, dopóki nie odkrył praw rządzących otaczającą rzeczywistością. To właśnie dzięki codziennym wnikliwym obserwacjom powstawały wiersze dla dzieci, w których różnorodnymi środkami językowymi zobrazowano ruch lokomotywy czy głosy ptaków w ,,Ptasim radiu’’. Należy jednak zaznaczyć, że słowa stały się dla poety nie tylko tworzywem zabawy językowej, ale także przekazem ponadczasowych wartości.
Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się doskonałym rozumieniem czytanego tekstu i bez trudu udzielali odpowiedzi na zadawane pytania - z ich trafności byłby zapewne zadowolony sam Julian Tuwim. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i umiejętności oraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych zmaganiach czytelniczych.
Jadwiga Korzeniewska