Lekcja na korytarzu - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublinie

Tag img 26.03.2024, 23:06

Lekcja na korytarzu

Uczniowie oglądający film historyczny

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacyjną lubelskiego getta na Podzamczu. Był to początek akcji „Reinhardt” czyli zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Z tej okazji uczniowie klasy VIIA w dniu 20.03.2024 obejrzeli i przeanalizowali wystawę pt. „Jak gdyby nas nie było”, znajdującą się na szkolnym korytarzu i ukazującą eksterminację ludności żydowskiej z kulturowej przestrzeni miast i miasteczek przedwojennej Polski. Uczniowie obejrzeli również film pt. „Lubelskie ślady akcji Reinhardt”. W filmie widz poznaje współczesny wygląd budynków i miejsc, dowiadując się o ich historii i funkcji, jaką nadali im kierujący akcją „Reinhardt”. W Lublinie mieścił się sztab akcji, znajdował się także magazyn mienia ofiar, stacje przeładunkowe. Tutaj też zapadały kluczowe decyzje podejmowane przez Himmlera i innych wysokich rangą funkcjonariuszy SS. Od połowy marca 1942 do listopada 1943 roku w ramach akcji „Reinhardt” Niemcy wymordowali około 2 milionów osób, w tym około 700 tysięcy zamordowano w obozach zagłady w Sobiborze, Bełżcu i na Majdanku.
Celem zajęć było przypomnienie i utrwalenie w pamięci tragicznych losów ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

Marta Goździowska-Łubkowska
Sylwia Woźniak